Papierosy z klikiem i mentole wkrótce znikną ze sklepów!

18 maja 2020, 14:41
Jeszcze w tym miesiącu sprzedaż mentoli i tzw. papierosów klikanych zostanie całkowicie zakazana. Co pozostanie palaczom do wyboru?

Już niebawem ze sklepowych półek znikną niektóre wyroby tytoniowe. Nie będzie można kupić między innymi papierosów mentolowych, papierosów klikanych czyli z kapsułką z aromatem umieszczoną w papierosowym filtrze, a także aromatyzowanego tytoniu do samodzielnej produkcji papierosów i płynów aromatyzujących do papierosów. Z czego wynikają nowe przepisy? Kiedy wejdą w życie? Jaką alternatywę będą mieli palacze mentoli?

Od kiedy zakaz mentoli wejdzie w życie?

Wycofanie papierosów mentolowych zacznie obowiązywać 20 maja 2020 roku. Od tego dnia nie będzie można kupić wyrobów tytoniowych z charakterystycznym aromatem ani w sklepach, ani w internecie (w internecie ich sprzedaż zakazana jest już dziś). Sprzedawcy nie będą mogli złożyć większych zamówień „na zapas”, ponieważ po 20 maja sprzedaż tego rodzaju produktów będzie nielegalna i karana. To dlatego już dziś w wielu sklepach asortyment mentoli jest mocno uszczuplony. Sprzedawcy starają się też wyprzedać produkty z magazynów. Chcesz wiedzieć więcej na temat wycofania papierosów mentolowych w 2020 roku? Wejdź na https://maszwybor.pl/ i dowiedz się więcej!

Zakaz mentoli. Skąd się wziął?

Wycofanie mentoli i papierosów klikanych jest efektem przyjęcia przez Parlament Europejski specjalnej dyrektywy określanej jako dyrektywa tytoniowa. Europarlamentarzyści przyjęli ją już w 2014 roku i niektóre jej przepisy już obowiązują. Jednym z nich jest np. obowiązek umieszczania na opakowaniach papierosów ilustracji obrazujących negatywne skutki palenia na zdrowie palaczy i ich otoczenia. Ze zdjęć i krótkich opisów można dowiedzieć się m.in. o tym, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór gardła, krtani, jest przyczyną miażdżycy, niszczy zęby i dziąsła czy że jest przyczyną udarów i niepełnosprawności.

Nowy przepis, który zacznie obowiązywać 20 maja 2020 roku, ma na celu zmniejszenie liczy palaczy i ochronę zdrowia obywateli. Warto zaznaczyć, że zakaz mentoli będzie obowiązywał w całej Unii Europejskiej. Zdaniem unijnych parlamentarzystów, wyroby tytoniowe z dodatkiem aromatu – np. smaku i zapachu słodyczy, ziół, owoców, alkoholu, wanilii czy mentolu – maskują prawdziwy smak tytoniu co z kolei sprawia, że palaczom może być trudniej rzucić palenie, a osobom młodym – zacząć palić papierosy.

Wycofanie papierosów 2020. Co pozostanie?

W maju nie zostaną wycofane tradycyjne papierosy niearomatyzowane. Palacze, którzy do tej pory palili mentole i papierosy z klikiem będą mieli do wyboru również e-papierosy i podgrzewacze tytoniu.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x