Wiadomości

Jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy? – radzi Ambulans24.pl

1 maja 2020, 21:10, artykuł promocyjny #OdmrażamyGorzów
Co roku, w Europie prawie 700 tysięcy osób doświadcza nagłego zatrzymania krążenia. Stanowi to aż 60% wszystkich zgonów występujących u osób dorosłych. By zmniejszyć te liczby, wystarczy natychmiastowo udzielić pomocy. Niestety, jak pokazuje doświadczenie zdobyte w pracy ratownika medycznego, nie wszyscy ludzie wiedzą, jak to robić albo zwyczajnie boją się pomagać.

Umowne określenie działań zmierzających do zwiększenia przeżywalności poszkodowanych nazywane jest łańcuchem przeżycia. Składa się on z czterech ogniw. Pominięcie jednego z nich, może skutkować znacznym zmniejszeniem szans na uratowanie poszkodowanego.

Pierwszym ogniwem łańcucha jest wezwanie pomocy. Zdarza się, że człowiek poczuje ból w klatce, duszność, osłabienie… to objawy, które mogą pojawić się przy zawale. Wczesne rozpoznanie problemu i wezwanie pomocy, jeszcze przed zatrzymaniem krążenia lub zaraz po jego wystąpieniu, może przyczynić się do uratowania człowieka.

Drugim ogniwem jest jak najszybsze rozpoczęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czyli po prostu uciskania klatki piersiowej. Świadkowie zdarzenia powinni wykonywać uciśnięcia oraz oddechy ratownicze. Czynności te wykonujemy w schemacie 30:2, czyli trzydzieści uciśnięć i dwa oddechy. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Europejskiej Rady Resuscytacji, dopuszczalne jest samo uciskanie klatki piersiowej.

Trzecie ogniwo jest niezwykle ważnym elementem postępowania przy nagłym zatrzymaniu krążenia. Jest to użycie AED, czyli automatycznego defibrylatora zewnętrznego. Takie urządzenia coraz częściej pojawiają się w przestrzeni publicznej. Znajdziemy je w urzędach, galeriach handlowych czy na lotniskach. Wykonanie defibrylacji w ciągu 3-5 minut od zatrzymania krążenie skutkuje zwiększeniem przeżywalności osoby poszkodowanej nawet o 50-70%(!). Co istotne, nie należy bać się takich urządzeń - po uruchomieniu dokładnie mówią, w jaki sposób należy ich używać.

Czwarte ogniwo, to odpowiednia opieka poresuscytacyjna po odzyskaniu przez poszkodowanego czynności życiowych. Zespół ratownictwa medycznego, który przyjedzie do osoby po nagłym zatrzymaniu krążenia, wykona niezbędne działania i zabierze pacjenta do szpitala. Przyjęty na odpowiedni oddział pacjent, będzie mógł spokojnie wracać do pełni sił.

Znajomość przedstawionego pokrótce schematu jest bardzo ważna. Zdecydowanie ważniejsza jest jednak praktyka, dzięki której nie będziemy bali się udzielania pierwszej pomocy. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak pomagać innym w sytuacji zatrzymania krążenia, zadławienia, czy w innych stanach zagrożenia życia i zdrowia, warto ukończyć kurs pierwszej pomocy. Być może dzięki temu uratujesz kiedyś swoje dziecko, babcię, pracownika czy sąsiada.

Firma Ambulans24.pl od lat zajmuje się organizacją i prowadzeniem szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Doświadczona kadra ratowników medycznych oraz nowoczesny sprzęt szkoleniowy przyczynią się do tego, że w przystępny sposób zdobędziesz wiedzę i umiejętności ratujące życie. Opnie instytucji, firm i osób, które nam zaufały znajdziesz na naszym facebookowym profilu oraz na stronie internetowej: http://ambulans24.pl/. Jeśli jesteś zaineresowany kursem dla swojego zakładu pracy lub swojej rodziny, zadzwoń: 667 291 424 lub napisz na: ambulans24@gmail.com. Zapewniamy, że przygotujemy kurs na miarę Twoich potrzeb.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości