Mniej testów na koronawirusa w województwie lubuskim

28 kwietnia 2020, 11:14, red
Nawet o 40 testów mniej jest robionych w ciągu doby na terenie województwa lubuskiego, niż miało to miejsce jeszcze na początku kwietnia. Powód? Jest problem z dostępnością na rynku niezbędnych do badań zestawów do izolacji automatycznej wirusa. Tym samym laboratorium stacji sanitarno-epidemiologicznej w Gorzowie bada przede wszystkim przypadki pilne oraz z kontaktu z osobą zakażoną.

Województwo lubuskie jest wciąż regionem, który zdecydowanie odstaje jeżeli chodzi o liczbę osób zakażonych koronawirusem. Do tej pory zakażonych w całym województwie lubuskim było łącznie 87 osób, z czego aż 66 osób wyzdrowiało. To oznacza, że na ten moment zakażonych koronawirusem jest 21 osób, które przebywają w szpitalu zakaźnym w Zielonej Górze lub w izolacji domowej. W Gorzowie obecnie nie ma żadnej osoby z pozytywnym wynikiem - stan na wtorek 28 kwietnia na godz. 10.

Jeszcze na początku kwietnia w całym województwie lubuskim było robionych średnio 120 testów dziennie, w zależności od tego ile było pobranych próbek do badań. Wówczas zakażone były 73 osoby, z czego 17 osób wyzdrowiało. Jak się okazuje, teraz testów wykonywanych jest o 40 mniej w ciągu doby.

W piątek 24 kwietnia do szpitali w całym województwie lubuskim trafiło pismo od Lubuskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w którym możemy przeczytać, że od wtorku 21 kwietnia przepustowość laboratorium tutejszej stacji w kierunku diagnostyki koronawirusa zmniejszyła się do 80 próbek w ciągu doby. Zmniejszenie przepustowości związane jest z brakiem dostępności na rynku niezbędnych do badań zestawów do izolacji automatycznej wirusa.

W związku z powyższym laboratorium wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Gorzowie nie posiada możliwości realizacji wszystkich przekazywanych próbek do badań ze szpitali z terenu województwa lubuskiego. Nadal będą realizowane pilne przypadki kliniczne oraz przypadki z kontaktu z osobą zakażoną. Pismo zostało podpisane przez Dorotę Konaszczuk, Lubuskiego Państwowego Inspektora Sanitarnego w Gorzowie.

Województwo lubuskie białą plamą

Nasz region jest jedynym województwem w całej Polsce na terenie którego odnotowano wciąż poniżej 100 przypadków zakażenia koronawirusem. Do tej pory pozytywny wynik miało zaledwie 87 osób. Dla porównania w województwie warmińsko-mazurskim zachorowało 146 osób, w województwie świętokrzyskim 264 osoby, a w podkarpackim 317 osób. Z kolei najwięcej zakażonych jest w województwie śląskim - 2001 osób oraz w mazowieckim - 2376 osób. W całej Polsce koronawirusa stwierdzono o 12089 osób, natomiast zmarło 570 osób.

Skąd tak ogromna różnica? Wiele osób tłumaczy, że jest to spowodowane tym, że województwo lubuskie zamieszkuje zaledwie 1 mln mieszkańców, natomiast większa część regionu to lasy i jeziora. Nie ma tak dużej gęstości zaludnienia jak w aglomeracji warszawskiej czy na śląsku.

Pojawiają się również głosy, że mała liczba osób zakażonych jest spowodowana tym, że w Lubuskiem po prostu robi się bardzo mało testów i przez to, wiele osób nie jest po prostu zdiagnozowanych.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x