Dwie osoby z podejrzeniem koronawiursa w gorzowskim szpitalu

14 marca 2020, 20:44, red
fot. archiwum
Trwają ostatnie przygotowania do stworzenia szpitala zakaźnego w budynkach przy ul. Walczaka w Gorzowie. Natomiast w sobotę na gorzowski Szpitalny Oddział Ratunkowy trafiło dwóch pacjentów, którzy mają podejrzenie zakażenia koronawirusem. Szpital czeka na wyniki badań.

Od poniedziałku 16 marca w budynkach nr 4, 7 i 8 kompleksu szpitalnego mieszczącego się przy ul. Walczaka będzie działał szpital zakaźny. Właśnie kończy się ewakuacja 122 pacjentów, którzy znajdowali się na oddziale reumatologii, chorób płuc i chorób wewnętrznych, a także Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego. Pacjenci trafili do szpitali Obrzycach, Ciborzu, Wschowie, Kostrzynie i Skwierzynie.

Jak informuje Robert Surowiec, wiceprezes gorzowskiego szpitala – podczas wizyty na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym na Walczaka otrzymał niepokojący komunikat.

- Dwóch pacjentów znajdujących się na SORze jest w trakcie diagnostyki w kierunku koronawirusa. Z niecierpliwością czekamy na wyniki – mówi krótko Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie.

Według nieoficjalnych informacji, obie osoby miały przyjechać do szpitala własnym środkiem transportu, co jest niedopuszczalne. W takim przypadku powinno zadzwonić się do sanepidu, który poinformuje co dalej robić lub wyśle specjalistyczną karetkę. Co istotne, gorzowski szpital zakupił 300 testów immunochemicznych do diagnostyki koronawirusa. Wyniki badań powinny być znane najpóźniej w niedzielę.

Jeżeli potwierdziłoby się, że jedna z tych osób jest zakażona koronawirusem, wówczas szpital zakaźny przy ul. Walczaka rozpocznie swoje funkcjonowanie już szybciej. Pacjentami będzie zajmować się 7 lekarzy i 37 pielęgniarek wyposażonych w niezbędne środki ochrony osobistej m.in. kombinezony, maski, rękawice. Docelowo na oddziale zakaźnym zostanie utworzonych 200 miejsc dla osób objętych kwarantanną i leczeniem. 20 miejsc będą to miejsca intensywnej terapii, czyli tzw. miejsca respiratorowe – niezbędne, gdy dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia chorych.

AKTUALIZACJA

- Godzina 2.48 odwiedzam Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pacjent który nas najbardziej niepokoił ma wynik negatywny jeżeli chodzi o test na koronawirusa. Wyniki drugiej osoby mają być rano w niedzielę, jednak tutaj jestem też optymistą. Nie pojawił się żaden nowy pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Załoga SOR jest w pełnej gotowości - komentuje Robert Surowiec, wiceprezes gorzowskiego szpitala.

godz. 13.20 - Szpital otrzymał właśnie wyniki badań drugiej osoby. Na szczęście ten jest również negatywny. - Na ten moment nie mamy nikogo w gorzowskim szpitalu z podejrzeniem koronawiursa - mówi wiceprezes szpitala.

Zakaz wejścia do szpitala na Dekerta

W sobotę 14 marca na specjalnym posiedzeniu w szpitalu zebrał się zespół kryzysowy ds. koronawirusa oraz zarząd Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie. Podczas spotkania omówiony został aktualny stan przygotowań do uruchomienia przy ul. Walczaka jednoimiennego szpitala zakaźnego.

Decyzją zespołu kryzysowego został wprowadzony zakaz wejścia do szpitala przy ul. Dekerta. Wszystko w trosce o zdrowie i życie pacjentów oraz pracowników. Co istotne, pacjenci nadal mogą korzystać ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz punktów nocnej i świątecznej opieki medycznej.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x