Skuteczne sposoby na przeziębienie - znasz je wszystkie?

17 stycznia 2020, 11:33
Przeziębienie to potoczna nazwa na infekcję wirusową, której dorosły człowiek doświadcza średnio 2-4 razy w ciągu roku, zaś dziecko nawet 8-9! Jest to tym samym jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu oraz zwolnień z pracy i szkoły. Symptomy przeziębienia są nieraz na tyle uciążliwe, że potrafią skutecznie wykluczyć nas z normalnego trybu życia. Jak zatem leczyć przeziębienie i pozbyć się jego objawów?

Co warto wiedzieć o przeziębieniu?

Za infekcją tego typu stoją najczęściej rhinowirusy - wywołują nawet 50 proc. przeziębień. Często zdarzają się też zakażenia adenowirusami, enterowirusami czy wirusami grypy i paragrypy. Łącznie odkryto póki co około 200 typów wirusów, stąd też przebieg różnych infekcji - pomimo, że każdą z nich nazwiemy przeziębieniem - może być odmienny. Co jednak ważne, sposób zakażenia jest taki sam. Może dojść do niego drogą kropelkową (wirusy rozprzestrzeniające się poprzez kaszel, kichanie, mowę chorego) lub bezpośredni kontakt z patogenem, który przeniesiemy np. z nieumytych rąk wprost do ust czy nosa. Po kilku dniach od owego zakażenia pojawią się pierwsze symptomy.

Objawy przeziębienia:

 • stan podgorączkowy,
 • nieżyt gardła - ból, drapanie, pieczenie, zaczerwienienie, suchość etc.,
 • kaszel,
 • nieżyt nosa - zatkany, cieknący nos, kichanie etc.,
 • ból głowy,
 • bóle kostno-stawowe,
 • ogólne osłabienie i uczucie rozbicia,
 • mogą pojawić się także dodatkowe symptomy - np. problemy ze strony układu pokarmowego czy afty.

Przeziębienie trwa zwykle około tygodnia. Przez pierwsze 4 dni mamy do czynienia z tzw. fazą naczyniową, w trakcie której występują wymienione wyżej objawy. Kolejna faza - komórkowa - utrzymuje się około 7 dni. Obserwuje się wtedy największe zmęczenie, kaszel z suchego może zmienić się w mokry, a wydzielina z nosa staje się gęstsza. Po tym czasie infekcja powinna minąć, chociaż dłużej może utrzymywać się wymieniony wyżej kaszel (nawet do 2-3 tygodni). Jeśli jednak po około 14 dniach symptomy nie ustępują lub przybierają na sile, może to świadczyć o powikłaniu infekcji oraz nadkażeniu bakteryjnym. Zwykle wiąże się to z koniecznością wprowadzenia antybiotykoterapii.

Przeziębienie - jak je leczyć? 

Nawiązując do powyższej informacji - zgadza się, infekcje bakteryjne leczy się antybiotykami. W przypadku zakażeń wirusowych nie są one konieczne, a terapia opiera się na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych (ich podstawą jest paracetamol lub ibuprofen), jak i stosowaniu preparatów czy metod łagodzących towarzyszące przeziębieniu objawy. 

Biorąc pod uwagę środki apteczne, które zwalczają uciążliwe symptomy, na ból gardła można stosować m.in. pastylki do ssania, aerozole czy roztwory do płukania. Jednym z pomocnych składników jest benzydamina, która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz odkażająco. Jeśli zaś dokucza nam nieżyt nosa, warto postawić na preparaty mające w sobie fenylefrynę, która obkurcza naczynia krwionośne, a tym samym zmniejsza obrzęk, co udrażnia nos, ułatwia oddychanie oraz zmniejsza katar.

Domowe sposoby na przeziębienie 

Warto również poznać domowe metody stosowane w celu redukcji objawów przeziębienia. Naturalne składniki wykazują wiele skutecznych, prozdrowotnych działań. Na co możesz postawić?

 • Miód - wykazuje m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, lecz także łagodzi, regeneruje i nawilża tkanki. To szczególnie pomocne w przypadku podrażnionego gardła. Warto wtedy popijać ciepłą wodę z rozpuszczoną w niej łyżeczką miodu (pamiętajmy, że woda nie może być gorąca, ponieważ zabije wtedy walory miodu). Co ważne, działa także immunostymulująco, dlatego warto sięgać po miód nie tylko w czasie trwającej już infekcji, lecz także profilaktycznie.
 •  
 • Czosnek - niektórzy nazywają go ,,naturalnym antybiotykiem”. Nie bez przyczyny! Swoje terapeutyczne działania wykazuje zwłaszcza w surowej formie - przed jego podaniem warto czosnek rozdusić (uwalnia wtedy więcej leczniczych substancji). Kiedy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, należy spożyć po jednym ząbku 2-3 razy dziennie. 
 •  
 • Syrop z cebuli - jeden z najbardziej znanych ,,babcinych sposobów”. Wystarczy cebulę pokroić w kostkę lub piórka, zasypać cukrem i wymieszać. Przez kolejne kilka godzin zostawiamy całość pod przykryciem - w tym czasie cebula wypuści sok, który będzie naszą terapeutyczną miksturą. Wypijamy po jednej łyżeczce 3-4 razy dziennie. Syrop nie tylko wzmocni nasz układ odpornościowy, lecz także zadziała przeciwbakteryjne oraz pomoże w przypadku kaszlu (wykazuje właściwości wykrztuśne). Na zdrowie!

Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x