Za infekcją tego typu stoją najczęściej rhinowirusy - wywołują nawet 50 proc. przeziębień. Często zdarzają się też zakażenia adenowirusami, enterowirusami czy wirusami grypy i paragrypy. Łącznie odkryto póki co około 200 typów wirusów, stąd też przebieg różnych infekcji - pomimo, że każdą z nich nazwiemy przeziębieniem - może być odmienny. Co jednak ważne, sposób zakażenia jest taki sam. Może dojść do niego drogą kropelkową (wirusy rozprzestrzeniające się poprzez kaszel, kichanie, mowę chorego) lub bezpośredni kontakt z patogenem, który przeniesiemy np. z nieumytych rąk wprost do ust czy nosa. Po kilku dniach od owego zakażenia pojawią się pierwsze symptomy.
Objawy przeziębienia:
Przeziębienie trwa zwykle około tygodnia. Przez pierwsze 4 dni mamy do czynienia z tzw. fazą naczyniową, w trakcie której występują wymienione wyżej objawy. Kolejna faza - komórkowa - utrzymuje się około 7 dni. Obserwuje się wtedy największe zmęczenie, kaszel z suchego może zmienić się w mokry, a wydzielina z nosa staje się gęstsza. Po tym czasie infekcja powinna minąć, chociaż dłużej może utrzymywać się wymieniony wyżej kaszel (nawet do 2-3 tygodni). Jeśli jednak po około 14 dniach symptomy nie ustępują lub przybierają na sile, może to świadczyć o powikłaniu infekcji oraz nadkażeniu bakteryjnym. Zwykle wiąże się to z koniecznością wprowadzenia antybiotykoterapii.
Nawiązując do powyższej informacji - zgadza się, infekcje bakteryjne leczy się antybiotykami. W przypadku zakażeń wirusowych nie są one konieczne, a terapia opiera się na podawaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwgorączkowych (ich podstawą jest paracetamol lub ibuprofen), jak i stosowaniu preparatów czy metod łagodzących towarzyszące przeziębieniu objawy.
Biorąc pod uwagę środki apteczne, które zwalczają uciążliwe symptomy, na ból gardła można stosować m.in. pastylki do ssania, aerozole czy roztwory do płukania. Jednym z pomocnych składników jest benzydamina, która działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz odkażająco. Jeśli zaś dokucza nam nieżyt nosa, warto postawić na preparaty mające w sobie fenylefrynę, która obkurcza naczynia krwionośne, a tym samym zmniejsza obrzęk, co udrażnia nos, ułatwia oddychanie oraz zmniejsza katar.
Warto również poznać domowe metody stosowane w celu redukcji objawów przeziębienia. Naturalne składniki wykazują wiele skutecznych, prozdrowotnych działań. Na co możesz postawić?
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |