Laparoskop w służbie ginekologii

8 stycznia 2020, 19:15
Małoinwazyjna chirurgia, zabiegi laparoskopowe standardem w zabiegach ginekologicznych.

Jest jednym z najważniejszych narządów kobiecego układu rozrodczego. Tam zagnieżdża się zarodek. Tam też się rozwija i tam dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat. Macica, bo o niej mowa, podobnie jak inne ludzkie narządy narażona jest pojawienie się w niej zmian chorobotwórczych, jak np. polipy, mięśniaki czy nowotwory szyjki lub trzonu macicy. Do tej pory większość koniecznych zabiegów ginekologicznych przywracających kobietom zdrowie i ratujących ich życie była wykonywana w sposób klasyczny czyli poprzez otwarcie powłok brzusznych. Jednak ginekolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. w standardzie wykorzystują do nich metody laparoskopowe, które są mniej inwazyjne i lepiej tolerowane przez pacjentki.

- Aby wykonać operację amputacji trzonu macicy, wycięcia macicy lub wyłuszczenia mięśniaków, zwykle stosowaliśmy tradycyjny zabieg. Pacjentka po kwalifikacji i odpowiednim przygotowaniu trafiała na stół operacyjny. Tam robiliśmy jej nacięcie na brzuchu. To zazwyczaj wiązało się ze sporą blizną na brzuchu i dość długą rekonwalescencją. Teraz, także dzięki szkoleniom i sprzętowi kupionemu w ramach projektu Polsko-Niemieckie Forum Ginekologiczne, tego typu operacje jesteśmy w stanie przeprowadzić laparoskopowo. Dotyczy to również pacjentek obciążonych nadciśnieniem czy cukrzycą, u których klasyczny zabieg wiązałby się z dużym ryzykiem powikłań np. w postaci trudności w gojeniu się rany – mówi lek. Krzysztof Kaczmarek – kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej oraz Diagnostyki i Leczenia Niepłodności w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Wykorzystując laparoskop w leczeniu ginekologicznym można np. uwalniać zrosty, usuwać mięśniaki macicy, niszczyć ogniska endometriozy, usuwać torbiele jajnikowe, guzy przydatków, usuwać ciąże pozamaciczną, wycinać wodniaki i ropniaki jajowodów, ale także – jak w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. - całą macicę.

- Histerektomia laparoskopowa (TLH – Total laparoscopic hysterectomy) czyli zabiegi małoinwazyjne coraz częściej wypierają tradycyjne metody leczenia kobiet. W trakcie histerektomii laparoskopowej wykonuje się tylko niewielkie, kilkumilimetrowe nacięcia skóry. Zaletą tej metody jest też duża precyzja rozcinania tkanek, bardzo dokładne operowanie chorych narządów i minimalizowanie utraty krwi w czasie zabiegu operacyjnego. Pacjentki po operacjach laparoskopowych bardzo szybko wracają do zdrowia, a gojenie się ran przebiega szybciej. Wszystkie zabiegi usunięcia macicy wykonane przy użyciu laparoskopu przeprowadzone w naszym szpitalu zakończyły się sukcesem. Pacjentki w trzeciej dobie po operacji zostały wypisane do domu – dodaje dr Kaczmarek.

W gorzowskim szpitalu ta metodą zostało już zoperowanych kilkadziesiąt kobiet.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x