Gorzowski PET ma już rok [film]

12 grudnia 2019, 15:05, red
fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie
Minął już rok od podpisania 5-letniej umowy pomiędzy zarządem Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, a Narodowym Funduszem Zdrowia na wykonywanie badań PET/CT. Pracownia PET/CT to jedyna taka pracownia w województwie lubuskim.
- To był dla nas bardzo pracowity rok. Dziś z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy liderem innowacyjności w zakresie diagnostyki nowotworowej, nie tylko w skali województwa lubuskiego, ale także Polski. Możemy pochwalić się najwyższą jakością wykonywanych badań, a dzięki ultraczułemu skanerowi zapewnić pacjentowi maksymalną ochronę i minimalizację zagrożenia. Utworzenie pracowni PET/CT w gorzowskim szpitalu to ogromna korzyść dla pacjentów. Pozytonowa tomografia emisyjna daje możliwość oceny nawet drobnych zmian, które mogą nie być widoczne w innych technikach radiologicznych - mówi dr n. med. Piotr Zorga, kierownik Klinicznego Zakładu Medycyny Nuklearnej w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.

Przed uruchomieniem pracowni, szacowano że z badań będzie korzystało ok. 40 osób miesięcznie. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna, a PET okazał się o wiele bardziej potrzebny. W ciągu roku specjaliści z gorzowskiego szpitala przebadali 769 pacjentów, co średnio daje ponad 64 badań miesięcznie. Rekordowy był październik. Wówczas wykonano aż 105 badań. Najmłodsza szpitalna pracownia w ciągu niespełna roku uzyskała status kliniczny.

Dzięki pracowni PET/CT przy Dekerta, mieszkańcy województwa lubuskiego nie muszą już szukać specjalistycznej pomocy poza regionem - w Poznaniu, Wrocławiu, Bydgoszczy czy Warszawie. Teraz mogą skorzystać z pełnej diagnostyki niemal w miejscu zamieszkania.

- Jako jedyni w województwie posiadamy tak nowoczesne urządzenie. Mamy też świetnych specjalistów, który chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zakład w krótkim czasie uzyskał status kliniki. Dzięki temu mamy możliwość przeprowadzania praktycznych zajęć dla przyszłych lekarzy – mówi Zorga.

Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x