W 1998 roku Peugeot wprowadził do oferty model 206, jako następcę kultowego, ale już dość leciwego modelu 205. Od dnia premiery sprzedawany był on w dwóch odmianach nadwoziowych, jako 3 i 5 drzwiowy hatchback. Już dwa lata po premierze do gamy dołączyła odmiana CC (Coupe-Cabrio), czyli kabriolet z elektrycznie składanym hardtopem, która zapoczątkowała modę na małe miejskie kabriolety z tego typu dachem. Na wprowadzenie do oferty wersji kombi o oznaczeniu SW (Sport Wagon), klienci musieli poczekać aż do roku 2002. Historia kultowego hothatcha jego poprzednika, czyli 205 GTI zobowiązywała, dlatego też w gamie 206-tki nie mogło zabraknąć wersji usportowionej. Model o oznaczeniu RC wyposażony w 2 litrowy, 177 konny silnik trafił do sprzedaży w tym samym roku co kombi. Pierwszy facelifting 206-tki przeprowadzono w 2003 roku. Zmieniono m.in. reflektory przednie, lampy tylne, zderzaki, wzbogacono wyposażenie standardowe oraz poprawiono wykończenie. W tej formie Peugeota 206 produkowano aż do premiery jego następcy – 207, czyli do roku 2006. Wprowadzenie następcy nie oznaczało jednak końca modelu 206. Wraz z 207-ką zaprezentowano odmłodzoną wersję 206+, która różniła się od pierwowzoru głównie przodem zapożyczonym właśnie z 207-ki. W tej formie, model ten sprzedawany był do 2014 roku, po czym zakończono jego produkcję. Do ciekawostek z gamy należą modele 206 sedan - niedostępne w Europie oraz GT. Te ostatnie wyprodukowano w ilości 4000 sztuk na potrzeby homologacji samochodów WRC.
206 to jeden z najbardziej udanych model Peugeota ostatnich lat – fot. Clean Bandit by Grzechu
Ważne daty:
Jeździsz autem stworzonym przez francuskich inżynierów? Sprawdź dostępność części do Peugeota 206 w ofercie sklepu internetowego motochemia.pl.
W ciągu całego okresu produkcji Peugeota 206, montowano w nim aż 7 jednostek benzynowych oraz 4 jednostki Diesla:
Wersję RC wyróżniały m.in. 17 calowe alufelgi – fot. motochemia.pl
Wybór silnika w tym modelu to wybór pomiędzy oszczędnością, a dynamiką. Silniki benzynowe nie różnią się od siebie jakoś szczególnie jeśli chodzi o awaryjność, różnicą są tu przede wszystkim osiągi. Silnik 1.1 zdecydowanie nie radzi sobie z nadwoziem 206-tki, dlatego też rozsądnym wyborem będzie jednostka o pojemności 1.4 albo 1.6. Jeśli chodzi o Diesle tu także musimy wybrać między osiągami, a oszczędnością. Najlepszą dynamiką może pochwalić się motor 1.6 HDI, jednak niestety nie jest on wolny od usterek. Największą trwałością i oszczędnością cieszą się stosunkowo stare, ale sprawdzone konstrukcje silnika 1.9 D oraz 2.0 HDI.
Zadbaj o swojego Peugeota na co dzień. Zajrzyj do Motochemii i poznaj ofertę olejów silnikowych w dobrych cenach.
Peugeot 206 nie jest samochodem szczególnie usterkowym jednak jak każdy pojazd używany ma on swoje bolączki. Jedną z nich jest zawieszenie, które ma kilka słabych punktów, a mianowicie:
Użytkownicy 206-tek skarżą się na konieczność ich częstej wymiany, ponieważ elementy te po prostu nie wytrzymują codziennej eksploatacji na polskich drogach. Największą usterką zawieszenia jaka może nas spotkać jest natomiast uszkodzona tylna belka. Jej regeneracja to koszt rzędu 1000 zł, dlatego też warto zwrócić uwagę na ten element podczas oględzin samochodu przy kupnie.
Chcesz dokładniej zgłębić powyższy temat? Tutaj dowiesz się więcej o współczesnych amortyzatorach samochodowych.
Awarie silników w małym Peugeocie zdarzają się rzadko. W jednostkach benzynowych najczęstszym powodem do odwiedzin serwisu są awarie:
Wnętrze 206 może się podobać i dziś, dla osób wysokich może być za nisko - fot. Clean Bandit by Grzechu
Jeśli chodzi o Diesle, awarie dotyczą przede wszystkim silnika 1.6 HDI, jednak oceniając usterkowość Diesli ogólnie, częstsze naprawy mogą dotyczyć:
Do innych usterek, które możemy wymienić jako słabość tego modelu zaliczymy również korodujący układ wydechowy, nietrwałą pompę wspomagania układu kierowniczego oraz rozszczelniający się układ chłodzenia.
Mały Peugeot był częstym obiektem modyfikacji tunerów - fot. Clean Bandit by Grzechu
Peugeot 206 to wyjątkowa i niezwykle udana konstrukcja, co potwierdzać może m.in. długi okres jego produkcji przez koncern. Ładny design, mało awaryjne silniki i obecnie niska cena zakupu zdecydowanie przemawia za kupnem małej, używanej 206-tki. Obecnie w całkiem atrakcyjnej cenie kupimy zarówno standardowego hatchbacka jak i cabriolet z hardtopem. Białym krukiem są tutaj wersje GT i RC, które mają zadatki na rasowego youngtimera.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |