Nowoczesne pianina elektryczne

4 listopada 2019, 07:37, materiał zewnętrzny
Do popularności instrumentów klawiszowych przyczynia się w dużej mierze ich uniwersalność. Posiadają one duża paletę dźwiękową, dzięki czemu można zagrać na nich dowolny utwór. Pianino i fortepian to dwa najbardziej popularne instrumenty muzyczne.

Różnią się one w pewien sposób swoją budową, dlatego nie można powiedzieć, że jedno i drugie to ten sam instrument. Wiedzą o tym najlepsi wirtuozi gry na tych instrumentach, a każdy z nich wydobywa jak najwięcej z barwy dźwięku jakie generują te instrumenty.

Pianino a fortepian - różnice

Obydwa instrumenty generują swoje dźwięki za pomocą strun, w które uderzają młoteczki poruszane za pomocą wciśniętych klawiszy. Podstawowa różnica jest taka, że w fortepianie struny są umieszczone poziomo, natomiast w pianinie pionowo. Dzięki temu pianino nie zajmuje tyle miejsca co fortepian, natomiast fortepian ma lepszą barwę dźwięku, przez to, że posiada większe pudło rezonansowe. Dodatkowo w fortepianie można tą barwę także regulować poprzez otwarcie klapy na odpowiednią wysokość. Pianino generalnie jest mniejsze i dlatego bardziej upowszechniło się, zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na postawienie fortepianu.

PianoStore - pianina cyfrowe Ile klawiszy ma pianino?

Standardowy fortepian posiada 88 klawiszy, natomiast pianino 72, ale występują różne wariacje tych instrumentów, dlatego ta liczba nie jest ściśle określona. Największe fortepiany posiadają nawet 97 klawiszy, natomiast nowoczesne pianina cyfrowe od 61 do 88 klawiszy.

Ile waży pianino?

Tradycyjne pianino wykonane z drewna waży około 300-400 kilogramów, ale są także lżejsze. Wszystko zależy od materiałów z jakich jest wykonany ten instrument, szczególnie od gatunku użytego drewna. Pianino należy raczej do instrumentów ciężkich dlatego obecnie stawia się raczej na pianino elektryczne, jako dobrą alternatywę do posiadania tradycyjnego instrumentu.

Ile kosztuje pianino?

Cena zakupu pianina jest tak naprawdę uzależniona od wielu czynników. Wpływają na nią przede wszystkim jakość wykonania danego instrumentu, a także marka. Pianina mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, jeśli będą to egzemplarze kolekcjonerskie. Współcześnie produkowane pianina akustyczne to koszt około dziesięciu tysięcy złotych za dobry egzemplarz. Dużo tańsze są odpowiedniki cyfrowe. Szeroką ofertę pianin znajdą Państwo w sklepie PianoStore.

PianoStore - pianina cyfrowe

Pianino współcześnie

Tradycyjne pianina są zaliczane do instrumentów klasycznych, są drogie i prestiżowe. Do codziennej gry na takim instrumencie wystarczy jednak jego cyfrowa odmiana, która jest częściej wybieraną opcją ze względu na cenę. Nie bez znaczenia jest także funkcjonalność jakie posiada pianino cyfrowe. Dzięki zaimplementowanej elektronice posiada ono szereg ciekawych funkcji, takich jak generowanie podkładu, czy też zmiana barwy klawiszy. Większość z takich urządzeń posiada także możliwość nagrywania swoich utworów, czy też zapisywania ich do przenośnej pamięci. Ten rodzaj instrumentu jest szczególnie polecany do nauki gry na pianinie. Typowe pianino dla dzieci to mniejsza wersja pełnowymiarowego pianina, które jest idealnie dopasowane do małych palców, dzięki czemu łatwiej jest im w nie uderzać i przyswajać nawyki.

Nauka gry na pianinie

Naukę gry na instrumencie klawiszowym, najlepiej jest rozpocząć już od najmłodszych lat, kiedy nasz umysł jest najbardziej chłonny. Dzięki temu w późniejszym okresie życia będziemy łatwiej mogli sami szlifować swoje umiejętności, nie mniej jednak najlepiej jest robić to pod okiem doświadczonego instruktora. Można się zapisać do jednej ze szkół muzycznych lub na darmowe warsztaty prowadzone przez miejskie domu kultury. Zbiera się tam wielu miłośników gry na instrumentach, co przyczynia się do kreatywnej, wzajemnej wymiany doświadczeń.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości