Ragnar i Lea czy Orhan i Zlata?

15 października 2019, 20:13, red
Ministerstwo cyfryzacji opublikowało raport, w którym przedstawiło jakie najbardziej nietypowe imiona nadawali mieszkańcy lubuskiego swoim dzieciom. Rodzice wielu maluchów nie mieli problemów z wymyślaniem często oryginalnych imion.

Jedni rodzice o imieniu dla swojego dziecka debatują przez wiele miesięcy, a inni podejmują je pod pod wpływem chwili. Często jest też tak, że o tym wyborze decydują również inni członkowie rodziny. Jednak najważniejszy wybór przed jakim stają świeżo upieczeni rodzice jest taki czy wybrać imię tradycyjne czy nietypowe. Ministerstwo cyfryzacji opublikowało raport, w którym przedstawia jakie imiona nadawali swoim dzieciom mieszkańcy województwa lubuskiego w 2018 roku.

Chociaż wciąż na topie są imiona tradycyjne jak Hanna, Julia, Zuzanna i Zofia oraz Antoni, Jakub, Szymon czy Franciszek, to rodzice coraz częściej nadają swoim dzieciom imiona nietypowe i do tej pory rzadko spotykane.

Sprawdziliśmy, jakie nietypowe imiona nadali swoim dzieciom Lubuszanie. Wśród dziewczynek pojawiły się takie imiona jak Zoe (2 dzieci otrzymało takie imiona), Warwara (2), Wanesa (2), Selena (2), Noelia (2), Luna (2), Leila (2), Kira (2), Zlata (3), Stella (3), Nel (3), Mila (3), Lea (6), Lara (6), Emma (9), Zoja (18) czy Mia (25).

Jak się okazuje rodzice w przypadku nadawania imion dla swoich synów też potrafią być pomysłowi. I tak w ubiegłym roku w województwie lubuskim pojawił się Xavier (2 chłopców o takim imieniu), Ruben (2), Rayan (2), Ragnar (2), Orhan (2), Noel (2), Michael (2), Elias (2), Dylan (2), Louis (3), Aron (4), Kasjan (5), Brajan (11), Milan (24),

Czy nadawanie dzieciom imion nietypowych lub bardzo rzadkich może w jakiś sposób mieć negatywny wpływ na psychikę dziecka i jego rozwój? W tej kwestii psycholodzy są podzieleni. Jedni twierdzą, że wybór imienia nie ma kompletnie znaczenia, drudzy natomiast, że jest to bardzo ważna decyzja.

Gorzowski psycholog tłumaczy, że nadanie imienia dziecku ma małe znaczenie wychowawcze. - Jeśli rodzice należycie wychowują swoje pociechy i interweniują gdy pojawia się kryzys, nie powinno to mieć znaczenia jak dziecko ma na imię – stwierdza Mieczysław Szympolski, psycholog. Z kolei psycholog Anna Miżowska podkreśla, że ten wybór jest bardzo istotny i rodzice powinni się poważnie zastanowić nad imieniem dla swojego dziecka. - Bywa tak, że dzieci z nietypowymi i rzadkimi imionami mogą mieć w przyszłości problemy w kontaktach z rówieśnikami. Wiadomo, że dziecko przebywając w danej grupie może stać się ofiarą żartów i drwin z powodu właśnie oryginalności swojego imienia - mówiła na antenie TVN Anna Miżowska, psycholog dziecięcy.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości