• Dziś 11°/1°
  • Jutro 14°/2°
Wiadomości

Choroby serca przyczyną niemal 50% zgonów wśród Polaków

11 września 2019, 10:13, red
Choroby serca i układu krwionośnego są jedną z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Według lekarzy i specjalistów winę za to mogą ponosić m.in. nadmierny stres, niezdrowy styl życia oraz anomalie genetyczne.

1.Niewydolność serca

2.Nadciśnienie

3.Choroba wieńcowa

Choroby sercowo-naczyniowe to grupa schorzeń, które dotyczą serca oraz głównych naczyń tętniczych, doprowadzających krew do serca, mózgu i innych organów ciała. Według prof. Piotra Hoffmana, byłego prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, medycyna zna jedynie część przyczyn tak częstych zachorowań, a wiele z nich pozostaje jeszcze nieodkrytych.

Niewydolność serca 

10 lipca 2019 roku w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie odbyła się konferencja prasowa "Czy Polska ma słabe serce?", na której specjaliści dywagowali o groźnej chorobie, jaką jest niewydolność serca. Według danych zaprezentowanych na konferencji, z powodu tego schorzenia co 9 minut umiera jeden Polak. Dane te są zatrważające i pokazują wyraźnie, jak wiele trzeba jeszcze zrobić, aby poprawić świadomość Polaków, dotyczącą zagrożeń, jakie płyną z prowadzenia niezdrowego trybu życia. Eksperci, w których gronie znalazła się m.in. prof. dr hab. n. mad. Jadwiga Nessler, kierownik Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, podkreślają, że na polskim rynku istnieje lek, który może uratować wielu pacjentów z niewydolnością serca. Jego wysoka cena oraz brak refundacji sprawiają, że niewielki odsetek chorych decyduje się na podjęcie innowacyjnego leczenia.

Nadciśnienie

Nadciśnienie to powszechna choroba cywilizacyjna, licznie występująca nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Obecnie szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze cierpi około 10 mln Polaków, a wielu jeszcze nie zostało zdiagnozowanych. Chociaż z farmakologicznego punktu widzenia leczenie nadciśnienia jest stosunkowo łatwe, ponieważ wymaga jedynie regularnego przyjmowania leków przepisanych przez lekarza pierwszego kontaktu, to Polacy wciąż nie chcą się leczyć. Prof. Zbigniew Gaciong, do lipca br. pełniący funkcję krajowego konsultanta w dziedzinie hipertensjologii, podkreśla, że największą trudnością w leczeniu nadciśnienia tętniczego jest przekonanie pacjentów, że stałe przyjmowanie leków i zmiana stylu życia są konieczne. Nadciśnienie nie boli i pozornie nie daje żadnych objawów, dlatego trudno jest dotrzeć do świadomości pacjentów i wpłynąć na ich postępowanie.

Choroba wieńcowa

Z powodu choroby wieńcowej cierpi około miliona Polaków - 5 tys. chorych rocznie umiera na skutek zawału serca, a około 30 tys. zgonów jest konsekwencją udarów mózgu. Przyczyną choroby niedokrwiennej serca jest zwężenie naczyń wieńcowych, które uniemożliwia napływ do organu wystarczającej ilości krwi. Krew dla serca jest jedynym nośnikiem składników odżywczych i tlenu, dlatego jej zmniejszony przepływ, a tym samym niewystarczająca podaż niezbędnych dla pracy serca elementów, powodują upośledzone działanie lub obumieranie komórek serca. Dr hab. med Rafał Dąbrowski wskazuje, że polska medycyna bardzo rozwinęła się pod względem możliwości skutecznego leczenia choroby wieńcowej, jednak nadal największe znaczenie przypisuje się profilaktyce tego schorzenia, a ta jest w Polsce niewystarczająca. Według prof. Dąbrowskiego, można skutecznie walczyć z chorobą wieńcową nie dopuszczając do niej, a więc kładąc większy nacisk na niwelowanie czynników ryzyka, do których zalicza się palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca oraz nieprawidłowa dieta, bogata w wysoko przetworzone tłuszcze.


Podziel się

Komentarze

Elvis
Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Imprezy


Pozostałe wiadomości