Uzależnienie od telefonu

13 sierpnia 2019, 09:31
Telefon to przyjaciel. Telefon to sojusznik. Telefon zawsze ma dla nas czas. Oczywiście, dopóki nie wyczerpie mu się bateria, jednak i wtedy można sobie poradzić na wiele sposobów. W dzisiejszych czasach każdy ma telefon. Presja społeczna posiadania tego wyjątkowo sprytnego urządzenia jest ogromna, co najlepiej widać w przypadku dzieci i nastolatków. Każde dziecko chce mieć telefon. Dlaczego? Bo koleżanki i koledzy go mają, a ja przecież nie mogę być gorszy. To normalne zachowanie, na które często po prostu trzeba się zgodzić. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że telefon, choć pomocny, może przynieść spore problemy.

Fonoholizm

Przez to, że telefony komórkowe zyskały na popularności i zdecydowanie od lat na niej nie tracą, doczekały się nawet własnej, indywidualnej nomenklatury. Jednym ze słów wymyślonych w celu opisywania zjawisk związanych z używaniem telefonu komórkowego jest „fonoholizm”. Pojęcie to opisuje nadmierne lub szkodliwe korzystanie z telefonu komórkowego. Mówić prościej - chodzi o uzależnienie od telefonu. Na temat telefonów prowadzi się liczne badania, zarówno na dorosłych jak i dzieciach oraz nastolatkach. Okazuje się, być może zaskakująco, że dla co trzeciego nastolatka spędzenie dnia bez komórki jest czymś niewyobrażalnym. Już samo to stanowi problem, a gdy dodamy do tego potrzebę ciągłego patrzenia w ekran, klikania czy grania w gry, możemy mówić o znaczniej poważniejszej sytuacji.

Objawy uzależnienia od telefonu

Nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego jest jednym z uzależnień stosunkowo prosty do rozpoznania. Pierwszym sygnałem ostrzegawczym jest to, że osoba uzależniona telefon ma zawsze przy sobie. Jego używanie jest jej główną czynnością w ciągu dnia. Zachęcona do odłożenia urządzenia, na przykład przez rodziców, kiedy wszyscy razem siedzą przy stole spożywając wspólnie posiłek, odpowiada, że czeka na ważną wiadomość czy też musi załatwić ważną sprawę i nie może odłożyć komórki. Gdy rodzice domagają się odłożenia sprzętu, osoba uzależniona staje się agresywna, krzyczy, złości się. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym jest zachowanie osoby uzależnionej w momencie podjęcia próby pozbawienia jej możliwości używania komórki, chociaż przez jakiś czas. Najczęściej takie próby powodują gwałtowny sprzeciw czy bunt, agresję słowną, a czasem i fizyczną. Wystąpić mogą także somatyczne reakcje na próbę zabrania źródła uzależnienia, takie jak bóle głowy, trudności z koncentracją uwagi czy też pobudzenie ruchowe oraz kłopoty ze snem.

Skutki uzależnienia od telefonu

Osoby uzależnione od telefonu komórkowego czują ciągły przymus nieustannego kontaktu z innymi. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby używali telefonów do umówienia się na spotkanie ze znajomymi. Problem jednak polega na tym, że nastolatki rozmawiają ze sobą jedynie za pośrednictwem telefonów i nie odczuwają już potrzeby spotykania się. Zatracają w ten sposób realność relacji i kontakt z rzeczywistymi osobami, w rzeczywistym świecie. Drugą kwestią jest utrata telefonu lub niemożność korzystania z niego w danym momencie. W takiej sytuacji osoby uzależnione odczuwają głęboki dyskomfort oraz bardzo silny niepokój. Taki stan może wywoływać niezabranie telefonu podczas wychodzenia z domu, zgubienie go, a także rozładowanie się w nim baterii. Osoba uzależniona od telefonu w momencie jego braku potrafi być agresywna i obwiniać sytuacją wszystkich naokoło. W ciężkich przypadkach, gdy zabraknie telefonu komórkowego, osoba uzależniona może przejawiać zachowania wskazujące na obecność przedmiotu uzależnienia. Dla przykładu, uzależniony od komórki nastolatek, gdy ta się rozładuje, patrzy w ciemny ekran uderzając w niego tak jakby pisał SMSa. Kolejnym skutkiem uzależnienia od telefonu może być ciągłe nasłuchiwanie, czy przypadkiem telefon nie dzwoni, lub właśnie nie przyszła do nas wiadomość. Osoby uzależnione potrafią wstawać także w nocy i sprawdzać, czy przypadkiem nie mają nowych powiadomień. Częste jest pojawianie się omamów słuchowych, czyli nierealne przekonanie, że słyszeliśmy dźwięk naszego telefonu. Warto zaznajomić się także z, tak zwanym, zespołem kciuka. Jest to choroba niedokrwienna, wywołana nieustannym pisaniem wiadomości. Jest to typowa dolegliwość występująca u osób nałogowo korzystających z komórki. 

Skąd ten problem? 

Można zastanawiać się, co jest tak atrakcyjnego w telefonie komórkowym, że nie chcemy odstępować go na krok. Telefon przede wszystkim stanowi źródło rozrywki. Jak pokazują badania, prawie 68% nastolatków używa telefonu na lekcji czy w komunikacji miejskiej. Jest to po prostu sposób na nudę. W dodatku łatwy i nic nie kosztuje. Telefon to także źródło utrzymywania kontaktów towarzyskich. Czasem ciężko jest spotkać się w cztery oczy i znacznie łatwiej porozumieć się przez Internet. Ma to szczególne znaczenie w przypadku posiadania znajomych z innych części kraju czy nawet świata. A jest to coraz częstsze z racji tego, że coraz więcej dzieci i młodzieży wyjeżdża na różnego rodzaju wymiany czy obozy.

Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/psycholog-dzieciecy/


Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x