Wiadomości

Dokumentacja rozbudowy DK22 z Gorzowa do Strzelec w 3 lata

23 lipca 2019, 11:26, red
fot. Gmina Kłodawa
Najpierw dokumentacja techniczna, a za kilka lat prace - GDDKiA szykuje się do przebudowy drogi krajowej nr 22 z Gorzowa do Strzelec Krajeńskich na odcinku blisko 19 kilometrów. Do przetargu na przygotowanie dokumentacji technicznej zgłosiło się aż siedem firm. Dokumentacja powinna zostać wykonana w ciągu 39 miesięcy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze otworzyła właśnie oferty, które wpłynęły do przetargu na wykonanie dokumentacji technicznej na rozbudowę DK nr 22 na odcinku blisko 19 kilometrów od Gorzowa do Strzelec Krajeńskich. Jak się okazało, do przetargu zgłosiło się aż siedem firm, z czego trzy oferty mieszczą się w budżecie.

Na przygotowanie dokumentacji GDDKiA przeznaczyła 3 mln 266 tys. zł. Natomiast najtańszą ofertę złożyła firma Lafrentz Polska z Poznania na kwotę 2 mln 108 tys. zł, czyli o 1 mln 158 tys. zł mniej. Kolejną ofertę poniżej budżetu złożyła firma Mosty Katowice z Katowic na kwotę 2 mln 952 tys. zł oraz Ivia S.A. z Katowic na kwotę 3 mln 185 tys. zł.

Pozostałe propozycje przewyższały budżet przeznaczony na inwestycję i złożyły je firmy takie jak: Complex Projekt z Katowic 3 mln 590 tys. zł, Egis Poland z Warszawy 3 mln 672 tys. zł czy Multiconsult Polska z Warszawy 3 mln 678 tys. zł. Z kolei najdroższą ofertę przygotowała firma Transprojekt Gdański z Gdańska na kwotę 3 mln 771 tys. zł, co oznaczało że była o 505 tys. zł droższa.

Teraz GDDKiA będzie sprawdzała oferty pod kątem formalnym i jeżeli wszystko będzie dobrze, to rozstrzygnie przetarg, a to będzie oznaczało że wygra najtańsza firma, czyli Lafrentz Polska z Poznania. Tym samym wykonawca będzie miał 39 miesięcy na opracowanie dokumentacji oraz uzyskanie decyzji. Oprócz tego firma będzie pełnił nadzór inwestorki nad prowadzonymi pracami budowlanymi.

Prace przygotowawcze potrwają do 2023 roku. Jeszcze w 2023 roku zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy robót. Natomiast w 2024 roku ruszą pierwsze prace przy przebudowie drogi krajowej nr 22. Według szacunków GDDKiA cała inwestycja powinna się zakończyć w 2026 roku. Roboty zostaną podzielone na trzy etapy.

Przebudowa DK22 z Gorzowa do Strzelec

Co zostanie zrobione na odcinku 19 km? Przede wszystkim zmieniony zostanie standard drogi poprzez dostosowanie nawierzchni do ruch o obciążeniu 11,5 tony. Do tego jezdnia zostanie poszerzona o 1 metr i zostaną stworzone specjalne opaski w terenie niezabudowanym, czyli pobocze drogi o nawierzchni asfaltowej o szerokości 0,5 metra. Natomiast na skrzyżowaniu DK22 z drogą na Wojcieszyce i Wawrów zostanie wybudowane rondo.

Jednak najważniejszym elementem będzie budowa drogi pieszo-rowerowej o szerokości 2,5 metra na odcinku od Gorzowa do Zdroiska. Nowa ścieżka uzupełni obecne dwa fragmenty, które nie są ze sobą połączone. Chodzi o odcinek od Różanek-Szklarni do ronda w miejscowości Różanki oraz od parkingu Nadleśnictwa Kłodawa, który kończy się w lesie, co najmniej kilometr przed Nierzymiem.

Oprócz tego zostaną wybudowane chodniki, zatoki autobusowe, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie drogowe. Przebudowy doczekają się zjazdy do posesji oraz skrzyżowania z drogami publicznymi. Inwestycja obejmie również budowę mostu przez kanał Santoczna w miejscowości Zdroisko oraz w miejscowości Przyłęg.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości