Wiadomości

Gorzów: Fotopułapki będę łapać śmieciarzy

21 czerwca 2019, 11:00, ak
fot. archiwum
Straż Miejska w Gorzowie będzie zastawiała fotopułapki na dzikich wysypiskach śmieci na tych, którzy właśnie tam zamierzają pozbywać się odpadów. Urządzenia będą robić zdjęcia na podstawie których strażnicy miejscy będą identyfikowali sprawców i wystawiali mandaty za zaśmiecanie lub od razu interweniowali na miejscu.

Dzikie wysypiska śmieci, to niestety zmora obecnych czasów. W Gorzowie w wielu miejscach, jak grzyby po deszczy "wyrastają" dzikie wysypiska śmieci. Najczęściej śmieci są wyrzucane na terenie Gorzowskich Muraw na os. Europejskim czy przy ul. Fabrycznej lub Wał Okrężny na Zawarciu. Jednak takich miejsc jest o wiele więcej.

Dlatego też władze Gorzowa postanowiły walczyć z osobami, które wyrzucają śmieci gdzie popadnie i kupiły cztery fotopułapki, które zostały przekazane do straży miejskiej.

- W chwili obecnej kompletowane jest ich oprzyrządowanie i wyposażenie. Po wdrożeniu do służby, będą wykorzystywane w zależności od bieżąco diagnozowanych potrzeb i zagrożeń na terenie całego miasta, w tym także na terenie Gorzowskich Murach. Będą to miejsca gdzie będą możliwości ich skutecznego zakamuflowania - tłumaczy Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Urzędnicy podkreślają, że do skutecznego wykorzystania fotopułapek niezbędna jest ich stała obsługa przez strażników na przynajmniej dwóch zmianach, którzy będą mogli natychmiast interweniować w przypadku otrzymania sygnału z fotopułapki. Urządzenie jest przystosowane do działania zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Uruchamiana jest, gdy wyczuje ruch.

Jeżeli strażnikom miejskim nie uda się dotrzeć na miejsce i złapać osoby wyrzucające śmieci na gorącym uczynku, to będą analizować zdjęcia które zrobiła fotopułapka. Ich skuteczność będzie uzależniona od tego czy zarejestrowany obraz będzie pozwalał na zidentyfikowanie sprawcy.

Urzędnicy nie chcą zdradzać miejsc w których zostaną ustawione fotopułapki. Wszystko po to, aby zostały one skutecznie wykorzystane i pozwoliły zatrzymać osoby, które zaśmiecają miasto.

Najdroższe mandaty za zaśmiecanie miasta wynoszą 500 zł. Jeżeli ktoś nie przyjmie takiego mandatu, musi liczyć się z tym, że sprawa trafi do sądu, a wówczas może zapłacić 1000 zł grzywny oraz opłacić koszty postępowania. Natomiast osoby, które zaśmiecają miasto odpadami budowlanymi mogą otrzymać karę grzywny nawet do 5 tys. zł.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości