Wiadomości

Strażacy ćwiczyli akcję ratunkową na zamarzniętym kanale [zdjęcia]

24 stycznia 2019, 18:10, red
fot. KM PSP Gorzów
Trwają ferie zimowe, a na kanałach, stawach czy jeziorach utrzymuje się cienka warstwa lodu. Dlatego też strażacy z Gorzowa postanowili przećwiczyć pomoc osobie pod którą załamał się lód. Wszystko po to, aby wiedzieć jak zachować się podczas ewentualnej akcji ratunkowej.

Co prawda ferie zimowe w województwie lubuskim powoli dobiegają końca, ale zimowa aura wciąż się utrzymuje. Ujemne temperatury sprawiły, że na stawach, jeziorach czy kanałach pojawiła się cienka warstwa lodu, która może być niebezpieczna dla osób, które na niego wejdą.

Dlatego też w czwartek 24 stycznia strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 2 w Gorzowie postanowili zorganizować ćwiczenia z zakresu ratownictwa lodowego i tego, co zrobić kiedy pod kimś załamie się lód.

- Kategorycznie sprzeciwiamy się zabawom na zamarzniętych jeziorach, stawach czy rzekach, niezależnie od tego czy lód ma 5, 10 czy 15 centymetrów. Zamarznięte akweny nie służą rozrywce i apelujemy, aby nie wchodzić na lód. Niestety zdarzają się przypadki nieodpowiedzialnego zachowania i wejścia na zamarznięty kanał, co może skończyć się tragedią. Dlatego zorganizowaliśmy ćwiczenia w trakcie których nasi strażacy przećwiczyli pewne elementy ratowania osób pod którymi zarwał się lód, wykorzystując do tego między innymi sanie lodowe. – podkreśla Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.

Strażacy podkreślają, że bezpieczniejszym rozwiązaniem jest "wylanie sztucznych" lodowisk na np. boiskach szkolnych czy parkingach.

- Kiedy termometry wskazują ujemne temperatury straż pożarna oferuje pomoc w tym zakresie. Wystarczy mieć zgodę właściciela terenu oraz zgodę PWiK lub innego zakładu gospodarki wodnej na pobór wody z hydrantu. Resztą zajmie się straż pożarna, która przyjedzie na miejsce i pomoże w stworzeniu bezpiecznego lodowiska – komentuje Mądry.

Co zrobić, kiedy pod kimś załamie się lód?

- zanim zaczniesz pomagać osobie, pod którą załamał się lód, zadzwoń pod numer alarmowy 997, 998 lub 112

- głośno krzycz po pomoc i staraj się zwrócić uwagę innych ludzi

- oceń ryzyko, czy jesteś w stanie samodzielnie pomóc tonącemu

- nie idź po lodzie w kierunku ofiary – lód zarwie się także pod Tobą

- połóż się na lodzie i podczołgaj się trochę w kierunku tonącego, jeśli zobaczysz lub usłyszysz pękanie lodu, powoli wycofaj się tą samą drogą

- podaj tonącemu dużą gałąź, linę, czy np. szalik i trzymaj jeden jego koniec, cały czas leżąc na lodzie – nigdy nie podawaj własnej dłoni! To częsta przyczyna podwójnego utonięcia

- jeśli nie uda Ci się wyciągnąć ofiary na brzeg, utrzymuj kontakt wzrokowy z osobą w wodzie, mów do niej i uspokajaj

- jeśli osoba wydostanie się na lód, nie pozwól jej wstać, lecz każ czołgać się po lodzie w kierunku brzegu

- ofierze, która wydostała się na brzeg należy podać coś ciepłego do picia i w miarę możliwości zdjąć mokre ubrania. Podziel się swoja kurtką. Jeżeli to możliwe osoba powinna ruszać się by rozgrzać ciało.

Fotoreportaż


1/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

1/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

2/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

2/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

3/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

3/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

4/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

4/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

5/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

5/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

6/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

6/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

7/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

7/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

8/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

8/8 Ćwiczenia strażaków na lodzie

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości