Kampery coraz bardziej popularne!

1 listopada 2018, 08:22, mk
Patrząc na statystyki można zauważyć, że na terenie naszego kraju zarejestrowanych jest ponad 2000 kamperów. PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) poinformował, że na rok 2017 liczba rejestracji tych pojazdów wzrosła o ponad 15%. Można wywnioskować, że coraz więcej osób z Polski pragnie udawać się na wycieczki kamperami. Pytanie tylko - jak się do nich dobrze przygotować?

Kupno pojazdu typu kamper

Niestety, ale na samym początku nie mamy dobrych wiadomości. Pojazdy typu kamper nie należą do najtańszych, a co ważne nowe kampery mogą kosztować tyle co wysokiej klasy samochód. Najczęściej jest to wydatek rzędu 350-450 tys. złotych, a więc nie każdy może sobie na to pozwolić. Z tego względu warto przyjrzeć się rynkom wtórnych, gdzie cena ~10 letniego pojazdu będzie wiązać się z wydatkiem zbliżonym do 60-70 tys. złotych, a kampery, które “na karku” mają już ponad 20 lat można wyrwać nawet za 15 tysięcy. Cóż… logicznie patrząc na ten temat wiadomo, że im starszy samochód tym gorszy jest jego stan techniczny. Stając się posiadaczem kampera czyli “chaty na czterech kołach” trzeba koniecznie myśleć o jego serwisie oraz rzecz jasna - o konkretnym ubezpieczeniu.

Do tej kwestii można podejść dwojako. Pierwszy sposobem jest standardowe ubezpieczenie, które zapewni ochronę wszystkim podróżującym, ale w wielu przypadkach nie wystarczająco. Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z ubezpieczeń dedykowanych, które oferuje np. Motorhome Insurance czyli brytyjska firma ubezpieczeniowa. Mawia się, że przezorny zawsze ubezpieczony dlatego też wszystkie osoby, które pragną udać się na spokojną wycieczkę kamperem powinny dowiedzieć się więcej. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie https://www.motorhomeprotect.co.uk/motorhome-insurance/.

Lepiej kupić czy wypożyczyć?

Osoby, których nie stać na kupno kampera, ale bardzo pragną choć przez chwilę zamieszkać w domu na kółkach oczywiście mogą pomyśleć o wynajęciu. Koszt takiej przyjemności zależny jest od okresu na jaki samochód ma być wypożyczony oraz od specyfikacji technicznej. Cenowo wychodzi to mniej więcej od 150zł do nawet 900zł za dobę. Do tych kosztów doliczyć należy kaucję, koszt zakupu paliwa oraz noclegu.

Co prawda wynajem kampera nie daje całkowitego komfortu, bo ciężko jest poczuć się “jak u siebie w domu” jednak wiążą się z tym również plusy. Po oddaniu samochodu właścicielowi nie trzeba się martwić jego sprzedażą w przypadku, gdy najzwyczajniej w świecie taka forma podróżowania zacznie się nudzić. Mimo wszystko życzymy miłych i radosnych wycieczek!


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości