Wiadomości

Czy nad lubuskimi kąpieliskami jest bezpiecznie?

17 sierpnia 2018, 17:23, red
fot. gorzowianin.com
Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła miejsca wykorzystywane do kąpieli w województwie lubuskim. W 13 skontrolowanych gminach stwierdzono szereg nieprawidłowości takich jak brak sprzętu ratunkowego, sprzętu medycznego czy brak kontroli ratowników.

W Polsce za bezpieczeństwo osób przebywających nad jeziorami odpowiadają gminy, a konkretnie wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Dlatego też to czy gminy z województwa lubuskiego zapewniają bezpieczeństwo w miejscach wykorzystywanych do kąpieli postanowiła sprawdzić Najwyższa Izba Kontroli. Lubuskie jeziora zostały sprawdzone w latach 2016-2017.

W 13 gminach województwa lubuskiego gdzie przeprowadzono kontrole stwierdzono szereg nieprawidłowości. Gminy, które nie spełniały wymogów to: Lubrza, Skąpe, Świdnica, Nowe Miasteczko, Dobiegniew, Drezdenko, Kłodawa, Lubsko, Małomice, Ośno Lubuskie, Rzepin, Sulęcin i Świebodzin.

W gminie Kłodawa nad jeziorem Kłodawskim nie oznaczono głębokości wody poprzez zamieszczenie tabliczek informujących na pomostach czy bojach. A w wyposażeniu brakowało lornetki, zestawu do nurkowania dla drugiego ratownika wodnego oraz noszy ratunkowych.

W gminie Dobiegniew nad jeziorem Osiek nie wytyczono strefy dla nieumiejących pływać wraz z pasem bezpieczeństwa, nie wydzielono brodzika dla dzieci oraz nie oznaczono głębokości wody poprzez zamieszczenie tabliczek. Ponadto urząd nie zapewnił stałej kontroli przez ratowników wodnych oraz nie było stanowiska do obserwacji wody. Burmistrz Dobiegniewa nie wyposażył również kąpieliska w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze, sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne. Nie było również tablicy informacyjnej.

W gminie Sulęcin nad jeziorem Ostrowskim brak było liny asekuracyjnej o długości 80 metrów oraz jednej żerdzi ratunkowej. Natomiast na tablicy informacyjnej brak było zapisów o bieżącej ocenie jakości wody oraz brak numerów alarmowych.

Jeżeli chodzi o gminę Ośno Lubuskie, to kontrola NIK wykazała, że w miejscu wykorzystywanym do kąpieli brak było dwóch żerdzi ratunkowych, lornetki oraz jednego zestawu do nurkowania dla ratownika oraz nie było wydzielonego brodzika dla dzieci. Natomiast na tablicy informacyjnej brak było zapisów dotyczących bieżącej oceny jakości wody.

W przypadku gminy Rzepin, to burmistrz nie zgłosił wyznaczenia miejsca wykorzystywanego do kąpieli nad jeziorem Długie i posługiwał się określeniem kąpielisko. Nieprawidłowości stwierdzone przez NIK to brak informacji o głębokości wody, oraz brak tablicy informacyjnej m.in. z jakością wody oraz tablicy z numerami alarmowymi.

Z kolei w gminie Drezdenko nieprawidłowości wykryto nad jeziorem w Lubiewie i Zagórzu. W miejscach wykorzystywanych do kąpieli nie wytyczono stref dla umiejących i nieumiejących pływać wraz z pasem bezpieczeństwa, nie wydzielono brodzików dla dzieci, a tajże nie oznaczono głębokości wody poprzez zamieszczenie tabliczek. Ponadto nie było tablic informacyjnych z numerami alarmowy. Kontrola wykazała, że urząd nie zapewnił stałej kontroli kąpielisk przez ratowników wodnych oraz miejsca te nie były wyposażone w sprzęt ratunkowy i pomocniczy, urządzenia sygnalizacyjne i ostrzegawcze oraz sprzęt medyczny, leki i artykuły sanitarne.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości