Drukarka nie drukuje, czyli 5 błędów występujących podczas drukowania

19 kwietnia 2018, 12:39, mati
Musisz przelać na papier ważne pliki, a drukarka nie drukuje? Co niektórzy żartują, że urządzenia te wyczuwają strach i pośpiech, dlatego odmawiają posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie. Co robić w takich sytuacjach i co może je powodować?

Zazwyczaj drukarki nie drukują przez proste błędy, które w łatwy sposób można naprawić. Niedyspozycja urządzenia nie zawsze musi oznaczać jego koniec.

Drukarka nie drukuje, ponieważ... ustawione jako domyślne jest inne urządzenie

Niekiedy w opcji drukowania jest ustawione inne urządzenie, nazywane również „wirtualną drukarką”. W takiej sytuacji, aby urządzenie docelowe zadziałało, w Panelu sterowania należy sprawdzić, która drukarka jest ustawiona jako domyślna i w razie potrzeby dokonać stosownej zmiany.

Drukarka nie drukuje, ponieważ.... znajduje się w trybie offline

Kiedy podczas próby wydrukowania dokumentów pojawia się informacja dotycząca trybu urządzenia, które uważane jest za offline, znaczy to tyle, że komputer nie komunikuje się z drukarką.Zdarzają się sytuacje, kiedy drukarka samoistnie rozłączy się z siecią i wystarczy ponownie ją podłączyć.Jeśli po ponownym połączeniu z siecią urządzenie drukujące nadal pozostaje offline, należy ponownie ustawić drukarkę domyślną. Po wyłączeniu i włączeniu drukarki warto sprawdzić czy nadal znajduje się w trybie offline, czy jest już gotowa do działania. Niekiedy najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze – zresetowanie urządzenia drukującego również może pomóc w przywróceniu połączenia między komputerem a drukarką.

Drukarka nie drukuje, ponieważ... nie działa zasilanie

Prozaicznym powodem nie reagowania drukarki na polecenia jest nieprawidłowo podłączone zasilanie. Na początku warto sprawdzić, czy zasilanie drukarki nie zostało przypadkiem odłączone. Jeżeli wszystko wydaje się w porządku, należy zresetować urządzenie poprzez odłączenie przewodu zasilającego na około 10 sekund. Po ponownym włączeniu drukarki, nie powinny już występować żadne problemy. Jeśli drukarka nie posiada zasilania, należy podłączyć ją do innego gniazdka, a następnie, w razie potrzeby – zresetować.

Drukarka nie drukuje, ponieważ... kolejka wydruku wymaga czyszczenia

Gdy drukarka w trakcie pracy zawiesza się i przerywa drukowanie, którego nie można wznowić, to jest to nie lada problem, szczególnie, gdy czas nagli. Dokumenty, które mają zostać wydrukowane są wysyłane do pamięci systemu, stamtąd do pamięci drukarki, a następnie na papier. Jeśli urządzenie zawiesi się podczas przesyłania dokumentów, mogą one jednocześnie znajdować się w obu pamięciach, co uniemożliwia dalszą pracę drukarki.

Aby wyczyścić pamięć wewnętrzną drukarki wystarczy ją zresetować. Jeśli pamięć nie została wyczyszczona należy dwukrotnie kliknąć w ikonę drukarki znajdującą się na pasku zadań po prawej stronie. Wówczas otworzona zostanie kolejka drukowania. Na tym etapie warto wybrać opcję Anuluj wszystkie dokumenty lub Zakończ drukowanie.

W przypadku, gdy w kolejce wydruku nadal znajdują się dokumenty, należy zresetować komputer. Po jego ponownym włączeniu trzeba upewnić się, że kolejka drukowania jest pusta. Jeśli tak – można ponownie rozpocząć pracę.

Drukarka nie drukuje, ponieważ...

Drukarka może nie drukować również z wielu innych powodów, do których należą, między innymi:

- brak papieru,

- nieodpowiednio założony papier w podajniku,

- zaschnięta głowica,

- wyczerpany tusz,

- nieaktualne sterowniki.

Jeśli wymienione dotychczas problemy z drukarką występują na urządzeniu domowym, wykorzystywanym do prywatnych celów o niezbyt dużym natężeniu pracy, nie są mocno uciążliwe. Wszystko komplikuje się, gdy niedogodności zaczynają dotykać urządzenia biurowe.

Drukarka, która generuje takie problemy w korporacji, przyczynia się do powstawania przestojów w drukowaniu. A z czasem zostaje pozostawiona sama sobie, ponieważ ani przedsiębiorca, ani pracownicy nie mają czasu się nią zająć. Dużo szybciej i łatwiej jest skorzystać z drugiego dostępnego urządzenia.

Pierwszym nasuwającym się rozwiązaniem jest zatrudnienie dodatkowego pracownika, który będzie regularnie sprawdzał stan urządzeń drukujących lub zlecenie tego zadania, którejś z dotychczas zatrudnionych osób.

Jednak zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem jest dzierżawa drukarek. Dzięki niej przedsiębiorca nie musi inwestować w zakup urządzeń drukujących ani martwić się o dostarczanie materiałów eksploatacyjnych, czy ewentualny serwis.

Dzierżawa drukarek to ogromna wygoda bez zbędnych przestojów w pracy. Gdy tylko stan materiałów eksploatacyjnych zbliża się ku końcowi lub drukarka zaczyna nieprawidłowo działać, wówczas na miejscu zjawia się osoba odpowiedzialna za dane urządzenie. Jeśli awaria drukarki jest zbyt duża, by móc naprawić ją od ręki, urządzenie zostaje zabrane, a na jego miejsce dostarczane jest zastępcze, o tych samych lub lepszych parametrach.

Podsumowanie

Drukarka może nie drukować z różnych powodów, jeśli jednak jest to urządzenie wykorzystywane z dużą intensywnością w biurze, warto powierzyć opiekę nad nim specjalistom. Właśnie dlatego w takiej sytuacji najkorzystniejszym rozwiązaniem jest dzierżawa drukarek.


Podziel się


Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości


x