Dłuższe pociągi i dodatkowe połączenie do Poznania

17 stycznia 2018, 10:46, mk
Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich podróżujących koleją do Poznania i z powrotem. W pierwszym kwartale tego roku Zarząd Województwa Lubuskiego chce ogłosić przetarg na dostawę nowych, trójczłonowych szynobusów. Ma też pojawić się kolejny, bezpośredni pociąg do stolicy Wielkopolski.

Tłok w szynobusach na trasie Gorzów – Poznań to nic nowego. Taka sytuacja ma miejsce każdy piątek i niedzielę – w godzinach popołudniowych. Często tłok jest tak ogromny, że ludzie nie mieszczą się w szynobusie. To ma się zmienić, ale dopiero od przyszłego rozkładu jazdy. W tym roku bezpośrednich połączeń uruchamianych przez Polregio będzie trzy. Światełko w tunelu jednak widać, bo jak dowiedzieliśmy się w biurze Zarządu Województwa Lubuskiego, zgodnie z Planem zrównoważonego publicznego transportu zbiorowego, wprowadzenie czwartek pociągu jest bardzo prawdopodobne. Wiele jednak zależy od organizatora przewozów na terenie Wielkopolski. Pociągi na trasie Poznań – Krzyż – Poznań muszą być finansowane przez organizatora przewozów na tym terenie.

Kolejnym krokiem ku normalności ma być też zakup nowych szynobusów. Tym razem Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego ma kupić pojazdy trójczłonowe. To będzie swojego rodzaju nowość na naszych torach, bo wszystkie spalinowe szynobusy, które wożą pasażerów na trasie Kostrzyn - Gorzów - Poznań są dwuczłonowe. Różnica ma być zauważalna, bo mniejszy pojazd zabiera obecnie na swój pokład maksymalnie 250 pasażerów. Tak jest w przypadku najnowszych szynobusów marki Pesa. Nowe, trójczłonowe szynobusy mają być o 17 metrów dłuższe i będą mogły przewieźć jednocześnie a 350 osób. 

Chcemy, aby postępowanie przetargowe na zakup nowoczesnych szynobusów zostało ogłoszone jeszcze w pierwszym kwartale 2018 rok - wyjaśnia Alicja Makarska, członek Zarządu województwa lubuskiego. 

Trójczłonowy pojazd niewiele będzie różnił się wizualnie od obecnych szynobusów. Będzie miał jedynie dodatkową przestrzeń pasażerską połączoną z przednim i tylnym członem przegubami. Koszt zakupu jednego pojazdu z napędem spalinowym kształtuje się obecnie na poziomie od 14 do 21 milionów złotów. Nowe pojazdy mają też mieć homologację pozwalającą na wjazd na teren Niemiec. Możliwe byłoby wówczas uruchomienie dodatkowego, drugiego bezpośredniego połączenia Gorzowa z Berlinem.Zakup nowych szynobusów ma być sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020. 

 


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości