Zdarzył się wypadek? Co z Twoimi składkami?

30 czerwca 2017, 15:24, red
Wypadek. Pierwsze, o czym myślisz: czy wszyscy są cali i zdrowi. Dopiero w następnej kolejności zastanawiasz się nad formalnymi i materialnymi konsekwencjami zdarzenia. Jedną z nich jest składka na obowiązkowe ubezpieczenie OC, której wysokość może ulec zmianie po wypadku.

Wyższa składka po wypadku

Na wstępie należy zaznaczyć, że jeśli zdarzenie drogowe spowodował ktoś inny, a nie Ty, Twoja składka pozostanie na tym samym poziomie. Co wydaje się logiczne, bo przecież osoby poszkodowane nie ponoszą odpowiedzialności za wypadek z nie swojej winy. Dopiero jeśli Ty będziesz sprawcą, Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe podwyższy składkę OC. W ten sposób firmy wymierzają swego rodzaju karę kierowcom, którzy powodują szkody i siłą rzeczy wymuszają na nich bezpieczniejszą i uważniejszą jazdę.

Każda, nawet najmniejsza stłuczka zgłoszona przez poszkodowanego, która jest rozliczana z Twojej polisy OC, skutkuje wzrostem składki ubezpieczeniowej. Jeżeli więc spowodujesz zdarzenie drogowe, przy odnawianiu polisy możesz spodziewać się wyższej ceny niż przy poprzedniej umowie. O ile więcej zapłacisz? Na podstawie symulacji wykonanych w kalkulatorze OC kalkulator.kalkulator-oc-ac.auto.pl można dojść do wniosku, że każde towarzystwo stosuje własną politykę podwyżki składki po spowodowaniu szkody.

O ile wzrasta OC po szkodzie

W jednym towarzystwie Twoja składka wzrośnie niewiele, bo o 10%, a w innym o 50%. Co więcej, jedna firma może stosować różne algorytmy w zależności od kierowcy, dlatego ktoś, kto posiada OC w tym samym towarzystwie co Ty, za identyczną szkodę może zapłacić np. 2 razy więcej niż Ty. Co ważne, szkoda nie znika z Twojej historii ubezpieczeniowej po roku i niekorzystnie wpływa na wysokość składki nawet przez kilka lat.

Chcąc dowiedzieć się, jaką politykę względem sprawców stłuczek, kolizji i wypadków prowadzi dane towarzystwo, zajrzyj do schematów bonus malus, na podstawie których wylicza się podwyżki po spowodowaniu szkody. Zrób to, zanim podpiszesz umowę i wykupisz ubezpieczenie, żeby później srogo się nie rozczarować, gdy po niewielkiej stłuczce przyjdzie Ci zapłacić składkę wyższą o 50%.

Czy jednak da się w jakiś sposób uniknąć podwyżki? Istnieją na to dwa sposoby: rozliczenie szkody bez udziału ubezpieczyciela, czyli zwyczajne dogadanie się z poszkodowanym, albo wykupienie usługi zwanej ochroną zniżek. Ta druga metoda niestety nie zawsze jest skuteczna, a poza tym działa tylko w danym towarzystwie, a na pierwszą poszkodowany często nie wyraża zgody. Dlatego jeśli spowodowałeś szkodę i poszła ona na konto Twojego ubezpieczenia, przy przedłużeniu polisy przyda Ci się porównywarka ubezpieczeń OC - kalkulator-oc-ac.auto.pl, dzięki której choć trochę obniżysz składkę, znajdując najtańszą ofertę na rynku.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości