Pierwsze, sondażowe wyniki wyborów podane w mediach przełożyłyby się na 6 mandatów dla KO, 3 dla PiS, 2 dla Trzeciej Drogi i 1 dla Lewicy. Konfederacja nie uczestniczyłaby w podziale mandatów w województwie lubuskim.
Zgodnie z badaniem exit poll, frekwencja w całym kraju była rekordowa i wyniosła aż 72,9%. Natomiast w województwie lubuskim zagłosowało 69,6% uprawnionych do głosowania.
- Frekwencja jest największa w dziejach III Rzeczpospolitej Polskiej. Najwyższa frekwencja w historii naszego kraju była 1989 roku i wynosiła 62,7% - mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podczas konferencji prasowej.
- Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory po raz trzeci z rzędu. Dziękuję Państwu za udział w wyborach i każdy oddany głos. Z optymizmem czekamy na ostateczne wyniki wyborów - mówi Władysław Dajczak, wojewoda lubuski, który startował w wyborach do Sejmu.
Są pierwsze komentarze z poszczególnych sztabów wyborczych. - Zaczyna się nowy, lepszy rozdział Polski. Opozycja tworzy rząd, PiS traci władzę. Była burza oklasków w moim sztabie wyborczym - relacjonuje Krystyna Sibińska, posłanka Koalicji Obywatelskiej.
Według pierwszych wyników sondażu exit poll, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 36,8% głosów (200 mandatów), Koalicja Obywatelska 31,6% (163 mandaty), Trzecia Droga - Polska 2050 oraz Polskie Stronnictwo Ludowe 13% (55 mandatów), Lewica 8,6% (30 mandatów), Konfederacja 6,2% (12 mandatów) oraz Bezpartyjni Samorządowcy 2,4%.
Tym samym opozycja zdobyła 248 mandatów.
Najmniej mieszkańców zagłosowało w MCK "Zodiak" przy ul. Słonecznej, gdzie znajduje się obwodowa komisja wyborcza nr 12. Tutaj frekwencja na godz. 17 wyniosła zaledwie 39,17%.
Rekorowa frewkencja na godz. 17 w Gorzowie, która wynosi aż 82,35% jest w lokalu wyborczym znajdującym się Miejskim Centrum Kultury przy ul. Drzymały, gdzie znajduje się obwodowa komisja wyborcza nr 39.
Według danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja na godz. 17 w Gorzowie wynosiła 57,92%. Na terenie Gorzowa uprawnione do głosowania są 83 920 osób, natomiast kart do głosowania wydano 48 867.
Według danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja na godz. 17 na terenie powiatu gorzowskiego wynosiła 57 %. Na terenie powiatu uprawnione do głosowania są 53 863 osoby, natomiast kart do głosowania wydano 30 703.
Frekwencję wyborczą na godzinę 17:00 podała też gmina Bogdaniec. W skali całej gminy wynosi ona 58,6%
W Obwodowej Komisji Wyborczej przy ulicy Gwiaździstej w Gorzowie na godzinę 17:00 z 1300 uprawnionych do głosowania, w wyborach udział wzięło 760 osób. Oznacza to frekwencję na poziomie 58,4%
W lokalach wyborczych w hali SP20 przy ul. Szarych Szeregów, chociaż szczyt głosowania już minął, to cały czas jednak przychodzą ludzie i ustawiają się w kolejce. Parking przed halą jest też zapełniony.
Sprawdziliśmy czy policja odnotowała jakiekolwiek interwencje związane z naruszeniem ciszy wyborczej lub inne incydenty związane z niedzielnymi wyborami na terenie Gorzowa.
- Do tej pory otrzymaliśmy zgłoszenia o dwóch przypadkach niszczenia kart do głosowania - mówi Grzegorz Jaroszewicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie.
Jeżeli Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) nie wydłuży czasu głosowania, to o godz. 21 powinniśmy poznać pierwsze wyniki sondaży exit poll, czyli przybliżone wyniki głosowania w wyborach parlamentarnych oraz w referendum. Te wyniki zostaną przedstawione przez pracownię Ipsos dla trzech stacji telewizyjnych: TVN, Polsat i TVP. Zakładany błąd pomiaru wynosi maksymalnie 2%.
Według danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja na godz. 12 na terenie powiatu gorzowskiego wynosiła 20 % - to o 5,6 % więcej w porównaniu z wyborami w 2019 roku.
Według danych przekazanych przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja na godz. 12 w Gorzowie wynosiła 23,1% - to o 5,4% więcej w porównaniu z wyborami w 2019 roku.
Na terenie Gorzowa uprawnione do głosowania są 83 920 osób, natomiast kart do głosowania wydano 19 365.
Bardzo duża kolejka osób chcących oddać swój głos utworzyła się również przed Przedszkolem Miejskim nr 22 przy ul. Szarych Szeregów. Tam mieści się obwodowa komisja wyborcza nr 52.
Kilkanaście osób stoi w kolejce na zewnątrz, przed wejściem do budynku. Tłoczno jest również w środku.
Największa kolejka jest do obwodowej komisji wyborczej nr 54 mieszczącej się w hali SP 20 przy ul. Szarych Szeregów. Stoi w niej kilkadziesiąt osób.
Ogromne kolejki do lokali wyborczych mieszczących się w hali Szkoły Podstawowej nr 20, gdzie znajdują się aż trzy obwodowe komisje wyborcze - nr 50, 51 oraz 54.
Od momentu stanięcia w kolejce w lokalu wyborczym w Domu Studenta przy ul. Piłsudskiego do momentu oddania głosu i wrzucenia kart do urny minęło 20 minut. Tyle muszą czekać osoby, które mają tutaj swoją komisję wyborczą.
W lokalu wyborczym w Domu Studenta przy ul. Piłsudskiego spora kolejka, która zaczyna się już przy drzwiach wejściowych do budynku. Aby oddać głos, trzeba swoje odstać.
Wybory 2023: Trzy karty do głosowania:
Karta Wyborcza do Sejmu: Na pierwszej karcie znajdą się listy kandydatów do Sejmu, których nazwiska zostaną wydrukowane na szarym tle. Ta karta będzie wyposażona w jeden otwór, znajdujący się w prawym górnym rogu, dostępny dla wyborców korzystających z nakładek w alfabecie Braille'a. Ponadto każda karta wyborcza do Sejmu zostanie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Karta Wyborcza do Senatu: Na drugiej karcie znajdą się nazwiska kandydatów do Senatu, wydrukowane na żółtym tle. Ta karta zostanie oznaczona ściętym rogiem, aby jasno odróżnić ją od karty do Sejmu. Podobnie jak w przypadku karty do Sejmu, każda karta wyborcza do Senatu zostanie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowanym odciskiem pieczęci okręgowej komisji wyborczej.
Karta Referendalna: Trzecia karta zawierać będzie cztery pytania referendalne. Dodatkowo, w prawym górnym rogu tej karty znajdować się będą dwa otwory. Karta referendalna również zostanie opatrzona pieczęciami obwodowej komisji wyborczej, a wydrukowany odcisk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej potwierdzi jej ważność.
Mieszkańcy Gorzowa głosują w 68 obwodowych komisjach wyborczych usytuowanych na terenie całego miasta. Internetowa wyszukiwarka OKW dostępna jest na stronie internetowej: Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych w wyborach do Sejmu i Senatu w 2023 r. (wybory.gov.pl)
W całym województwie lubuskim jest blisko 900 lokali, w których można oddać głos. W województwie lubuskim wybieramy 12 posłów oraz 3 senatorów. Wybory do senatu odbywają się w trzech okręgach mandatowych. W przypadku sejmu okręgiem wyborczym jest całe województwo.
O godz. 7 rano rozpoczęło się głosowanie w wyborach parlamentarnych - w których wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów - oraz w referendum ogólnokrajowym. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza i referendalna.
Do głosowania w wyborach uprawnionych jest 29 mln 91 tys. 533 wyborców; wybory odbędą się w 31 tys. 497 obwodach głosowania.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |