Jeszcze do niedawna gorzowscy policjanci mieli do dyspozycji jeden paralizator! - Miał go oficer dyżurny i trzeba było poprosić o jego udostępnienie na daną interwencją – komentuje Sławomir Konieczny, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji. Na szczęście to już przeszłość. Obecnie funkcjonariusze z Komendy Miejskiego Policji mają do dyspozycji sześć takich urządzeń.
Bez wątpienia wpływ miała na to również sprawa Ramzesa O., który w lipcu 2014 roku przy ul. Mieszka I został postrzelony przez policjantów. Wówczas pojawiły się głosy, że tej sytuacji można było użyć paralizatora, którego niestety mundurowi nie posiadali.
Paralizator? Alternatywa dla broni
- Paralizator Taser, to alternatywa dla użycia broni. Zwłaszcza na klatkach schodowych, na korytarzach czy w mieszkaniach – podkreśla Konieczny. W takich przypadkach strzelanie mogłoby narazić na niebezpieczeństwo osoby postronne.
Dlatego też, aby jak najlepiej obchodzić się z Taserem – została zorganizowane specjalne szkolenie z użyciem paralizatora.
W szkoleniu brało udział pięciu policjantów, którzy pod okiem instruktora uczyli się, jak posługiwać się paralizatorem, a także w jakich okolicznościach może zostać on użyty. Do tego celu została wykorzystana klatka schodowa w miejskiej komendzie.
- Jeżeli nasz przeciwnik zostanie potraktowany paralizatorem, to przez pięć sekund jego ciało odrętwiałe i taka osoba nie będzie mogła się ruszyć czy nam uciec - tłumaczy Emil Downar, instruktor użycia paralizatora. – Jednak nie każda osoba w taki sam sposób reaguje na taki impuls elektryczny.
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |