• Dziś /-3°
  • Jutro /-3°
Wiadomości

Przeziębienie w podroży – jak poradzić sobie z infekcjami w trakcie wyjazdu?

23 września 2024, 11:33, Artykuł partnera
Choroby lubią podróżować razem z nami, o czym przekonała się już większość z nas. Nie tylko biegunka czy wymioty, ale również przeziębienie, grypa i angina – to najczęstsza paleta chorób turystycznych. Jak poradzić sobie z infekcją podczas wyjazdu tak, aby nie zepsuła nam wakacji?

Apteczka turystyczna na przeziębienie

Gdy podczas wakacji dopadnie Cię przeziębienie, skorzystaj z tego, co masz w swojej apteczce turystycznej. Dobra wiadomość jest taka, że chorobę leczymy objawowo, dlatego najprawdopodobniej nie będą potrzebne żadne specjalistyczne środki dostępne wyłącznie na receptę. Warto sięgnąć po:

  • leki przeciwbólowe,
  • leki przeciwgorączkowe,
  • krople do nosa,
  • tabletki na ból gardła.

Pomocne będą też ciepłe napoje, które złagodzą stan zapalny gardła. Nie sięgajmy jednak po zimną wodę, która może zaostrzyć infekcję. Wykluczony w czasie leczenia jest także alkohol. Podczas przeziębienia bardzo ważny jest odpoczynek. Unikajmy klimatyzowanych pomieszczeń, możemy natomiast przebywać na słońcu, oczywiście w ograniczonych ilościach. 

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Przeziębienie w podróży zwykle nie jest powodem, dla którego odwiedzamy lekarza. Jest to choroba spowodowana przez wirusy, dlatego zaleca się leczenie objawowe. W pewnych sytuacjach warto jednak udać się na konsultację. Lekarz powinien zbadać osoby, które:

  • mają wysoką, trudną do zbicia gorączkę,
  • uskarżają się na bardzo silny ból gardła,
  • mają duszności,
  • uskarżają się na silny ból zatok.

Przeziębiony organizm to doskonałe środowisko do rozwoju patogenów. Biorąc pod uwagę fakt, iż po podróży jesteśmy zmęczeni, przez co nasz układ odpornościowy również ulega osłabieniu, infekcja wirusowa łatwo przeradza się w bakteryjną. Z nią natomiast nie poradzimy sobie samodzielnie, ponieważ potrzebny będzie dobrze dobrany antybiotyk. Przed wyjazdem na wakacje warto wykupić ubezpieczenie podróży warta.pl, które oferuje nam darmową pomoc medyczną. Jest ono bardzo istotne zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdy za każdą wizytę u lekarza musimy płacić z własnej kieszeni. 

Co zrobić, aby przeziębienie nie popsuło nam urlopu?

Przeziębienie na ogół nie trwa długo – już po 3-4 dniach pacjent czuje się o wiele lepiej. Problem pojawia się w momencie, gdy dojdzie do rozwoju infekcji bakteryjnej. Dlatego, jeśli towarzyszą nam niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza. Ubezpieczenie turystyczne umożliwia nam pomoc w każdym przypadku, nawet jeśli wydaje się, że to tylko nieszkodliwa infekcja. Odkładanie wizyty w czasie powoduje, że czujemy się coraz gorzej, a efekty leczenia będą widoczne później. W skrajnych przypadkach może dojść do ciężkich powikłań, dlatego nie bójmy się wezwać lekarza. Jeśli okaże się, że to zwykłe przeziębienie i nie są nam potrzebne specjalistyczne leki, warto wspomóc się naturalnymi metodami. Czosnek, sok z malin, napary ziołowe, sok z cebuli – to tylko niektóre sposoby walki o zdrowie. Ważne, aby regularnie oczyszczać nos tak, aby doszło do rozwoju zapalenia zatok. Postaw na odpoczynek, który pozwoli zregenerować organizm. Zrezygnuj z wycieczek krajoznawczych, podczas których nie ma dobrych, spokojnych warunków do walki z chorobą. Oczywiście, bardzo istotne są działania prewencyjne, a więc wzmacnianie organizmu tak, aby w ogóle nie doszło do rozwoju infekcji. Unikajmy przebywania w skupiskach ludzi i klimatyzowanych pomieszczeniach. 


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Imprezy


Pozostałe wiadomości