Za prawidłowe ciśnienie tętnicze u człowieka uznaje się ciśnienie o wartości 120–129/80–84 mm Hg. Nadciśnienie tętnicze to choroba, która jest związana z podwyższonym ciśnieniem krwi do wartości 140/90 mm Hg lub więcej. Do najczęstszych przyczyn nadciśnienia u pacjentów zalicza się czynniki genetyczne, a także otyłość, w tym zwłaszcza otyłość brzuszną. Do innych możliwych przyczyn nadciśnienia tętniczego zalicza się spożywanie soli w zbyt dużych ilościach oraz wiek – ryzyko wystąpienia nadciśnienia mocno wzrasta z wiekiem. Z nadciśnieniem może wiązać się również prowadzony tryb życia, w tym niewielka aktywność fizyczna lub jej całkowity brak. Do nadciśnienia tętniczego może prowadzić ponadto palenie tytoniu, spożywany w nadmiarze alkohol oraz przewlekły stres i nadmierne napięcie emocjonalne, które towarzyszy człowiekowi na co dzień. Inne możliwe przyczyny nadciśnienia tętniczego to obecność niektórych chorób przewlekłych.
Na wczesnym etapie choroby objawy nadciśnienia tętniczego są zwykle niezauważalne lub mało charakterystyczne. Niekiedy mogą u pacjenta pojawiać się objawy, które są obecne również przy innych schorzeniach, stąd też nazywane są niespecyficznymi objawami nadciśnienia. Do objawów, na które należy zwracać szczególną uwagę, ponieważ mogą świadczyć o nadciśnieniu tętniczym, zalicza się przede wszystkim:
U części osób z nadciśnieniem tętniczym mogą pojawiać się dolegliwości związane z układem krwionośnym, do których zalicza się między innymi przyspieszone bicie serca, a także uczucie ucisku w okolicy klatki piersiowej. Do objawów przy nadciśnieniu zalicza się też nudności, poza tym pacjent może mieć również wiele innych objawów. W przypadku występowania niepokojących symptomów najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby jak najszybciej zdiagnozować dolegliwość i móc wprowadzić odpowiednie metody leczenia.
Nadciśnienie u pacjenta wykrywa się najczęściej na podstawie przeprowadzanych pomiarów ciśnienia tętniczego krwi. Pomiar można wykonać samodzielnie w domu przy pomocy ciśnieniomierza lub w gabinecie lekarskim. Warto prowadzić dziennik pomiarów ciśnienia krwi, by móc porównać otrzymywane w ciągu dnia wyniki. W przypadku nieprawidłowych wyników lekarz może zalecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań. Można do nich zaliczyć badanie ogólne moczu, badanie poziomu kreatyniny w surowicy krwi czy badanie stężenia sodu i potasu w surowicy krwi. W niektórych przypadkach może okazać się też konieczna ocena poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi, pomiar stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi, próby wątrobowe lub ocena poziomu cukru we krwi, a także inne zlecone przez lekarza badania.
Nadciśnienie tętnicze wymaga leczenia, ponieważ w przeciwnym razie może doprowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Leczenie nadciśnienia u pacjentów jest wdrażane po zdiagnozowaniu choroby i wiąże się z przyjmowaniem leków obniżających ciśnienie tętnicze. Zalicza się do nich między innymi diuretyki, beta-blokery, leki działające na centralny układ nerwowy oraz leki blokujące kanały wapniowe. W walce z nadciśnieniem ważna jest również zmiana dotychczasowego stylu życia. Pacjent powinien zwrócić między innymi uwagę na jakość swojej diety. Niezbędne może być ograniczenie spożycia soli kuchennej, żywności wysoko przetworzonej i tłuszczów zwierzęcych, a także ograniczeniem spożywania alkoholu oraz zaprzestaniem palenia papierosów. Należy też pamiętać o dbaniu o utrzymanie właściwej masy ciała oraz o konieczności zwiększenia aktywności fizycznej.
Źródło informacji: https://tendoktor.pl/usluga/nadcisnienie/
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |