• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25
Wiadomości

Pacjenci zostali na lodzie. NFZ rozwiąże kontrakt z przychodnią w Gorzowie?

14 lutego 2023, 15:33, red
fot. Marcin Kluwak
Mieszkańcy os. Europejskiego cały czas czekają na wznowienie przyjęć w przychodni przy ul. Londyńskiej w Gorzowie. Wszystko przez to, że właściciel przychodni, doktor Dariusz B. został zatrzymany, a postępowanie wobec niego prowadzi Prokuratura Okręgowa w Gorzowie. Sprawą zajmuje się również NFZ, który w ostateczności może rozwiązać kontrakt z przychodnią w Gorzowie, jeżeli ta nadal nie będzie przyjmowała pacjentów.

Na początku lutego portal gorzowianin.com informował, że doktor Dariusz B., który ma własną przychodnię przy ul. Londyńskiej na osiedlu Europejskim od kilku tygodniu nie przyjmował pacjentów. A wszystko przez to, że znany lekarz został zatrzymany, natomiast II wydział do spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Gorzowie prowadzi postępowanie w jego sprawie.

- Prokuratura Okręgowa w Gorzowie prowadzi postępowanie związane m.in. z nieprawidłowościami w zakresie rozliczeń z NFZ. Wobec lekarza zastosowano środki zapobiegawcze. Z uwagi na dobro śledztwa, na obecnym etapie nie ma możliwości udzielania innych informacji - komentuje Łukasz Gospodarek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Gorzowie.

Co dalej z przychodnią na os. Europejskim w Gorzowie? NFZ rozwiąże kontrakt z przychodnią w Gorzowie?

Przychodnia przy ul. Londyńskiej 5 od momentu zatrzymania doktora B. ma problemy. Osoby, które chcą otrzymać pomoc lekarską są odsyłane m.in. na POZ przy ul. Dekerta. Pacjenci są informowani, że przychodnia cały czas szuka lekarza na zastępstwo.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz do Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie przyszłości przychodni. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź.

- Potwierdzamy, że nadal jest problem dotyczący udzielania świadczeń w przychodni przy ul. Londyńskiej 5. W związku z tą sytuacją wysłaliśmy pismo do osób kierujących placówką o usunięcie tych nieprawidłowości i rozpoczęcie udzielenia świadczeń zdrowotnych czyli przyjmowania pacjentów zgodnie z umową. Pismo pod rygorem rozwiązania umowy zostało wysłane 10 lutego, termin usunięcia nieprawidłowości przez świadczeniodawcę wynosi 14 dni - mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Joanna Branicka, rzecznik prasowy Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze.

Jeżeli w przychodni nie pojawi się lekarz, a pacjenci nie będą normalnie przyjmowani, wówczas NFZ może rozwiązać kontrakt z placówką. A to oznacza, że osoby korzystające z usług przychodni przy ul. Londyńskiej 5 będą musieli zmienić swojego lekarza rodzinnego i wybrać nową placówkę.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości