• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Mieszkańców Gorzowa czeka rekordowa podwyżka podatku od nieruchomości

19 października 2022, 16:29
fot. archiwum
Podczas październikowej Sesji Rady Miasta Gorzowa zostanie podjęta uchwała w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości. W przypadku mieszkania stawka za 1 m.kw. będzie wyższa o 9 groszy, natomiast jeżeli chodzi o lokal gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to podwyżka o 3,03 zł za 1 m.kw. Dzięki temu dochody miasta Gorzowa zwiększą się w 2023 roku o ponad 9 mln zł.

Co roku podnoszone są stawki podatku od nieruchomości o wskaźnik inflacji. Ta obowiązująca od 1 stycznia 2023 roku będzie rekordowa, bo wyniesie aż 11,8%. To oznacza, że stawka za 1 m.kw. budynku mieszkalnego będzie mogła wynieść nawet 1 zł, a przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza aż 28,78 zł za 1 m.kw. o czym portal gorzowianin.com informował w artykule „Czeka nas rekordowa podwyżka podatku od nieruchomości”.

Są to oczywiście górne stawki ustalone przez ministra finansów o wskaźnik inflacji, jednak ostateczną decyzję podejmują samorządy. Uchwałę „w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości" na 2023 rok gorzowscy radni podejmą podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 26 października.

Jak czytamy w projekcie uchwały, za 1 m.kw. budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 0,86 zł – czyli mniej, niż możliwa maksymalna stawka. Natomiast w przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to 28,67 zł za 1 m.kw., czyli prawie maksymalna wysokość.

Obecnie stawki podatku od nieruchomości w Gorzowie wynoszą - 0,77 zł za 1 m.kw. budynku mieszkalnego oraz 25,64 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

- W przypadku mieszkania o powierzchni 50 m.kw., podatek wzrośnie o ok. 5 zł w skali roku. W przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej o powierzchni 100 m.kw., podatek wzrośnie o 303 zł w skali roku. Przyjęcie niższych od proponowanych stawek podatku, mogłoby spowodować niedostatek dochodów koniecznych na realizację zadań własnych miasta. Szacuje się, że przy zastosowaniu wzrostu stawek w uchwale o wskaźnik inflacji 11,8%, dochody miasta z tytułu podatku od nieruchomości w roku 2023, zwiększą się o około 9 mln 100 tys. zł w porównaniu do 2022 roku – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości