• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 16 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Zamiast wysokiej podwyżki cen biletów, będzie likwidacja linii autobusowej

12 października 2022, 14:45, ak
fot. Gmina Santok
Władze gminy Santok podjęły decyzję o likwidacji linii autobusowej nr 216 na trasie Santok – Gorzów od 1 listopada 2022 roku. Wszystko przez wzrostu kosztów utrzymania całej gminnej komunikacji, które wiążą się m.in. z podwyżką cen paliwa. Gdyby linii nie zlikwidowano, gmina musiałaby podnieść ceny biletów do bardzo wysokiej, nieakceptowalnej przez mieszkańców kwoty.

Wraz z początkiem stycznia 2021 roku, władze gminy Santok uruchomiły na terenie swojej gminy komunikację publiczną, która składała się z pięciu linii autobusowych. Natomiast od stycznia 2022 do rozkładu jazdy została dodana kolejna linia – nr 216, która połączyła wschodnią część Gorzowa z Czechowem, Janczewem, Gralewem i Santokiem. Zgodnie z podpisaną umową, gminę Santok obsługują autobusy gorzowskiego PKSu.

Niestety po kilku miesiącach miesiącach funkcjonowania linii nr 216, władze gminy Santok podjęły decyzję o jej likwidacji. - Linia nr 216 na trasie Santok – Gorzów zostanie zawieszona od 1 listopada 2022 roku. Bardzo nie lubimy przekazywać takich informacji, ale niestety coraz częściej przychodzi nam się mierzyć z trudnymi decyzjami. Tę też podjęliśmy po dokładnych analizach i symulacjach wielu różnych rozwiązań. To konsekwencja podwyżek cen paliwa, podniesienia ceny tzw. wozokilometra i wiążącym się nimi wzrostem kosztów utrzymania całej gminnej komunikacji publicznej – komentuje Agnieszka Wiśniewska, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Santok.

Gmina tłumaczy, że alternatywą dla likwidacji linii autobusowej, była kolejna podwyżka cen biletów do kwoty, która byłaby nieakceptowalna zarówno przez władze gminy, jak i mieszkańców. Dlatego też zdecydowano się na jej likwidację.

Tę trudną decyzję władz gminy rozumieją mieszkańcy. - Szkoda, że autobus zostanie zlikwidowany, bo dojeżdżałem nim do pracy. Jednak mamy trudny czas, więc wszyscy muszą sobie jakoś radzić – przyznaje Andrzej, mieszkaniec gminy Santok. - Smutna wiadomość, zwłaszcza dla tych osób, które regularnie z tej linii korzystają, ale wierzę, że decyzję podjęto po solidnych analizach opłacalności utrzymania tej linii - pisze Katarzyna, mieszkanka gminy Santok.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości