• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Pierwszy elektryczny autobus jest już w Gorzowie! [zdjęcia]

10 października 2022, 18:03
fot. Grzegorz Musiałowicz
W poniedziałkowe popołudnie 10 października specjalnym transportem został przywieziony do Gorzowa pierwszy elektryczny autobus firmy Solaris. Jeszcze w tym tygodniu zostanie dostarczony kolejny „elektryk”. Łącznie do Gorzowa trafi 8 elektrycznych autobusów Solarisa.
Przetarg na dostawę 8 elektrycznych autobusów wraz z budową stacji ładowania na terenie Gorzowa wygrała firma Solaris Bus & Coach, która jako jedyna złożyła ofertę na kwotę 31 mln 94 tys. zł. Pierwsze „elektryki” miały jeździć po Gorzowie w lipcu 2022 roku. Jednak ten termin nie został dotrzymany z uwagi na światowy kryzys i zaburzenia w łańcuchu dostaw elementów ładowania autobusów elektrycznych. Dlatego też firma Solaris zapowiedziała, że zrealizuje całe zadanie do końca października 2022 roku. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule "Elektryki dla Gorzowa z opóźnieniem".

W poniedziałek 10 października do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie został przywieziony specjalnym transportem pierwszy elektryczny autobus od Solarisa. Pojazd jest w kolorze limonkowym i ozdobiony rysunkami dzieci, które zwyciężyły w miejskim konkursie plastycznym o ekologii. Na autobusie możemy podziwiać rysunki Jakuba, Julity, Oskara, Julii i Igora.

Natomiast w czwartek 13 października zostanie dostarczony do Gorzowa drugi elektryczny autobus. Firma Solaris będzie dostarczała pojazdy sukcesywnie, tak aby do końca października wszystkie 8 „elektryków” było już na terenie zajezdni MZK w Gorzowie. Ponadto w ramach inwestycji została wybudowana infrastruktura stacji wolnego ładowania na terenie zajezdni MZK oraz stacji pantografowych szybkiego ładowania na terenie trzech pętli autobusowych przy ulicach Marcinkowskiego, Dekerta i Śląskiej.

Elektryczne Solarisy mają wyjechać na ulice miasta w listopadzie. Autobusy elektryczne zastąpią część taboru pojazdów napędzanych olejem napędowym. Są to linie autobusowe: nr 124 – 4 autobusy elektryczne z 6 obsługujących tę linię, nr 125 – 3 autobusy elektryczne (wymiana całego taboru) oraz nr 126 – 1 autobus elektryczny z 6 obsługujących tę linię.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości