Wiadomości

"Elektryki" dla Gorzowa z opóźnieniem

16 maja 2022, 10:43, Marcin Kluwak
źródło: biuro prasowe Solaris
Pierwsze autobusy elektryczne miały jeździć po Gorzowie w lipcu 2022 roku. Okazuje się, że termin dostawy nie zostanie dotrzymany. Całkowicie elektryczne autobusy zobaczymy w Gorzowie najwcześniej w październiku.

Pod koniec kwietnia 2021 roku,  władze Gorzowa rozstrzygnęły przetarg na zakup ośmiu elektrycznych autobusów wraz ze stacjami ładowania. Przetarg wygrała firma Solaris Bus & Coach, która jako jedyna złożyła ofertę. Wykonawca miał sporo czasu na dostarczenie autobusów, które miały trafić do Gorzowa latem 2022 roku. Okazuje się, że światowy kryzys pokrzyżował szyki producentowi i ten złożył wniosek o wydłużenie terminu.

- W związku z zaburzeniami w łańcuchach dostaw elementów systemów ładowania autobusów elektrycznych, spowodowanymi kryzysem światowym, firma Solaris złożyła wniosek o wydłużenie realizacji całego zadania do końca października b.r. Wniosek jest analizowany - informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy gorzowskiego magistratu. 

Użytkowanie autobusów nastąpi po wybudowaniu stacji wolnego ładowania na terenie zajezdni MZK oraz przynajmniej jednej stacji szybkiego ładowania na jednej z trzech pętli (Dekerta, Śląska, Marcinkowskiego). Uruchomienie tych stacji pozwoli na rozpoczęcie testów odbiorowych nowych autobusów. 

Trwają prace przy budowie nowej pętli przy ul. Marcinkowskiego. Wykonawca otrzymał gotowy projekt z pozwoleniem na budowę, natomiast pozostałe zadania realizowane są w formule "zaprojektuj-wybuduj".  Złożony został też wniosek o pozwolenie na budowę stacji ładowania na pętli przy Dekerta. Kolejne wnioski o pozwolenia na budowę stacji ładowania przy Śląskiej, Marcinkowskiego i na terenie zajezdni pojawią się w najbliższych dniach.  

Solaris dostarczy do Gorzowa osiem niskopodłogowych, elektrycznych autobusów klasy MAXI. Autobusy elektryczne zastąpią część taboru pojazdów napędzanych olejem napędowym. Są to linie autobusowe: nr 124 – 4 autobusy elektryczne z 6 obsługujących tę linię, nr 125 – 3 autobusy elektryczne (wymiana całego taboru) oraz nr 126 – 1 autobus elektryczny z 6 obsługujących tę linię. Pozostałe autobusy na liniach będą pojazdami spełniającymi normę emisji EURO VI.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości