Wiadomości

"Elektryki" dla Gorzowa z opóźnieniem

16 maja 2022, 10:43, Marcin Kluwak
źródło: biuro prasowe Solaris
Pierwsze autobusy elektryczne miały jeździć po Gorzowie w lipcu 2022 roku. Okazuje się, że termin dostawy nie zostanie dotrzymany. Całkowicie elektryczne autobusy zobaczymy w Gorzowie najwcześniej w październiku.

Pod koniec kwietnia 2021 roku,  władze Gorzowa rozstrzygnęły przetarg na zakup ośmiu elektrycznych autobusów wraz ze stacjami ładowania. Przetarg wygrała firma Solaris Bus & Coach, która jako jedyna złożyła ofertę. Wykonawca miał sporo czasu na dostarczenie autobusów, które miały trafić do Gorzowa latem 2022 roku. Okazuje się, że światowy kryzys pokrzyżował szyki producentowi i ten złożył wniosek o wydłużenie terminu.

- W związku z zaburzeniami w łańcuchach dostaw elementów systemów ładowania autobusów elektrycznych, spowodowanymi kryzysem światowym, firma Solaris złożyła wniosek o wydłużenie realizacji całego zadania do końca października b.r. Wniosek jest analizowany - informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy gorzowskiego magistratu. 

Użytkowanie autobusów nastąpi po wybudowaniu stacji wolnego ładowania na terenie zajezdni MZK oraz przynajmniej jednej stacji szybkiego ładowania na jednej z trzech pętli (Dekerta, Śląska, Marcinkowskiego). Uruchomienie tych stacji pozwoli na rozpoczęcie testów odbiorowych nowych autobusów. 

Trwają prace przy budowie nowej pętli przy ul. Marcinkowskiego. Wykonawca otrzymał gotowy projekt z pozwoleniem na budowę, natomiast pozostałe zadania realizowane są w formule "zaprojektuj-wybuduj".  Złożony został też wniosek o pozwolenie na budowę stacji ładowania na pętli przy Dekerta. Kolejne wnioski o pozwolenia na budowę stacji ładowania przy Śląskiej, Marcinkowskiego i na terenie zajezdni pojawią się w najbliższych dniach.  

Solaris dostarczy do Gorzowa osiem niskopodłogowych, elektrycznych autobusów klasy MAXI. Autobusy elektryczne zastąpią część taboru pojazdów napędzanych olejem napędowym. Są to linie autobusowe: nr 124 – 4 autobusy elektryczne z 6 obsługujących tę linię, nr 125 – 3 autobusy elektryczne (wymiana całego taboru) oraz nr 126 – 1 autobus elektryczny z 6 obsługujących tę linię. Pozostałe autobusy na liniach będą pojazdami spełniającymi normę emisji EURO VI.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości