Wiadomości

Nie zabierajcie nam pociągu (autobusu) na południe Polski

31 sierpnia 2022, 16:59, Robert Trębowicz
foto: Robert Trębowicz
Docierające z różnych źródeł informacje potwierdzają czerwcowe doniesienia portalu gorzowianin.com, zgodnie z którymi pociąg, który nigdy nie odjechał z Gorzowa (po torach) zostanie zlikwidowany.

Prace nad nowym rozkładem jazdy oficjalnie trwają, ale  już dziś możemy pozbyć się złudzeń. Projekt, który wejdzie w życie z początkiem grudnia zakłada likwidację gorzowskiego łącznika do pociągu IC Matejko, który ze względu na remont odcinka Zbąszynek - Zielona Góra od początku funkcjonował jedynie w formule …autobusu komunikacji zastępczej. Redakcja pierwszy raz informowała o zamiarach likwidacji tego połączenia 20 czerwca br. w artykule https://gorzowianin.com/wiadomosc/19520-gorzow-pociag-ktory-nigdy-nie-odjechal-bedzie-zlikwidowany.html

Autobus wyjeżdżał z Gorzowa po godzinie siódmej rano, by po niespełna półtorej godziny (przejazd trasą S3) w ekspresowym tempie dowieźć pasażerów pod zielonogórski dworzec.  Autobus PKP IC oferował coś więcej niż skomunikowanie z klasycznymi przesiadkami - gwarancje, że pociąg nie odjedzie bez podróżnych z Gorzowa. To bezcenne, gdy planując dalszą podróż chcemy bez stresu dotrzeć do celu.

 Autobusowa proteza zapewne nie generowała znacznych kosztów.  Zakładam, że było to tańsze rozwiązanie niż uruchomienie dwuwagonowego łącznika prowadzonego lokomotywą spalinową. Ekonomiczne podstawy likwidacji wydają się zatem wątpliwe. Za każdym razem, gdy korzystałem z połączenia, autobusem jechało co najmniej kilkanaście osób. Dzisiaj, ze względu na rosnącą popularność kolei, zapewne pasażerów byłoby jeszcze więcej. Niestety, wszystko wskazuje na to, że od grudnia oferta PKP IC dla Gorzowa, zamiast jej rozszerzenia, ulegnie ograniczeniu. Pozostaną trzy pociągi obsługujące kierunek warszawski, jeden pociąg do Gdyni i …żadnego połączenia z południem Polski. Najwyraźniej w oczach PKP IC wykluczony komunikacyjnie Gorzów nie zasługuje nawet na …autobus.

Nasuwa się  pytanie: Czy po czerwcowej publikacji pierwszych doniesień o likwidacji tego połączenia gorzowscy urzędnicy oraz wybrani przez mieszkańców parlamentarzyści zrobili w tej sprawie cokolwiek?!

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości