• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Gorzów: Pociąg, który nigdy nie odjechał, będzie... zlikwidowany!

20 czerwca 2022, 10:41, mk
Jeżeli myśleliście, że toi-toie pod dworcem, czy podróż autobusem komunikacji zastępczej z wybitą tylną szybą, to szczyt tego, co może czekać nas w Gorzowie, to przeczytajcie o pociągu, który nigdy z naszej stacji nie odjechał. I wszystko wskazuje na to, że nie odjedzie, bo od grudnia znika z rozkładu jazdy.

Pewnie tylko niewiele osób wie, że Gorzów ma bezpośrednie połączenie z Wrocławiem, Krakowem czy nawet Przemyślem! Tak! To dzięki PKP Intercity, które to wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy od grudnia 2021 roku, postanowiło dać gorzowianom możliwość dotarcia na południe Polski bez żadnych przesiadek. Problem w tym, że skończyło się na samych postanowieniach, bo bezpośredniego pociągu (a może dokładniej - wagonów) do Przemyśla w Gorzowie jeszcze nie widziano. Wszystko wskazuje na to, że ich nie zobaczymy, bo od grudnia połączenie, którego tak naprawdę nie ma - zostanie zlikwidowane. Jak to możliwe?

Ktoś powie - takie rzeczy tylko w Gorzowie. I ma mnóstwo racji. W tym przypadku chodzi o łącznik do pociągu PKP Intercity Matejko ze Szczecina do Przemyśla. Aby ułatwić życie mieszkańcom Gorzowa, narodowy przewoźnik - patrząc na plany dostępności torów - postanowił, że uruchomi kilka wagonów, które z Gorzowa przez Zbąszynek pojadą do Zielonej Góry, a tam zostaną doczepione do składu jadącego ze Szczecina na południe Polski. Żadna nowość - gorzowianie przyzwyczaili się, że “nasze” pociągi są na doczepkę. W końcu lepsze takie niż żadne

Z chwilą wejścia w życie nowego rozkładu jazdy, czyli w grudniu 2021 było wiadomo, że do Zielonej Góry, ze względu na wciąż trwający remont na trasie Zbąszynek - Zielona Góra, przez kilka miesięcy pasażerów wozić będą autobusy. Pierwotnie remont miał zakończyć się na początku roku, później termin przesunięto na czerwiec 2022 roku, a jeszcze w kwietniu oficjalnie mówiono o lipcu (również 2022). Jak się okazuje, modernizacja linii 358 wcale szybko się nie zakończy, ponieważ wciąż unieważniane są przetargi na wykonanie kolejnych robót, a na dodatek PKP PLK musi odbudowywać sieć trakcyjną, która jest regularnie rozmontowywana przez amatorów złomu. 

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal gorzowianin.com, wynika, że pociąg, który nigdy nie wjechał na żaden z peronów gorzowskiego dworca… zostanie zlikwidowany. IC Matejko nie figuruje już w projektowanym, przyszłym rozkładzie jazdy, który ma obowiązywać od grudnia 2022. Wszystko z powodu wspomnianego wcześniej, przedłużającego się w nieskończoność remontu linii 358. W ten oto sposób, kolejna, dość atrakcyjna oferta przedostania się na południe Polski, została pogrzebana. 

Jest mały plus. Do grudnia gorzowianie wciąż mogą korzystać z autobusu IC na trasie Gorzów - Zielona Góra, który - trzeba przyznać - jest dość dobrą alternatywą dla oferty regionalnego przewoźnika, który notuje coraz więcej awarii na samej trasie do Zbąszynka. 1,5-godzinna podróż komfortowym autobusem do Zielonej Góry bez żadnych przystanków jest więc dla mieszkańców naszego miasta dość dobrą ofertą.

Oto lista pociągów dalekobieżnych, które odjeżdżać będą z Gorzowa od grudnia 2022 roku. Jest to wciąż projekt przyszłego rozkładu jazdy, więc mogą być wprowadzone pewne zmiany. 

IC LUBUSZANIN Gorzów Wielkopolski - Zbąszynek/Lublin Główny

IC ZAMOYSKI Gorzów Wielkopolski - Piła Główna/Lublin Główny

TLK BORY TUCHOLSKIE Kostrzyn - Gdynia Główna

IC DIONIZOS Gorzów Wielkopolski - Zbąszynek/Warszawa Wschodnia


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości