Ministerstwo Zdrowia już od wielu lat pracowało nad rozwiązaniami, które wprowadzają ułatwienia w ochronie zdrowia. Najpierw pojawiło się e-ZLA, czyli elektroniczne zwolnienie. Lekarz w specjalnym systemie wypełnia zwolnienie lekarskie, które jest bezpośrednio przesłane do pracodawcy, a także do ZUS. Zatem zniknął całkowicie papierowy obieg dokumentów. Rok później została wprowadzona usługa e-recept, która umożliwia wystawienie recepty bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Pacjent otrzymuje czterocyfrowy kod e-recepty, który można zrealizować w aptece. Należy pamiętać, że trzeba również podać numer PESEL lub pokazać e-receptę w mobilnej aplikacji IKP. W późniejszym czasie zostały wprowadzone e-skierowania. Zatem obecnie najważniejsze dokumenty są wystawiane w sposób elektroniczny. Oczywiście niektórzy lekarze nadal korzystają z papierowych druków.
Zdalna e-konsultacja lekarska umożliwia przeprowadzenie konsultacji za pomocą telefonu, czatu lub połączenia wideo. Na rynku jest wiele placówek, które specjalizują się w świadczeniu telekonsultacji lekarskich np. Medspan Centrum Medyczne.
Każda przychodnia online ma wypracowane własne procedury realizacji konsultacji, a także formy kontaktu z lekarzem, zatem warto zapoznać się szczegółowo ze wszystkimi informacjami dostępnymi w serwisie.
Recepta online również umożliwia otrzymanie e-recepty na tabletki dzień po. Zazwyczaj należy wypełnić ankietę medyczną https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/. Następnie dokonać opłaty i zaczekać na informacje od lekarza. Wiadomo, że pigułkę dzień po należy zażyć jak najszybciej od momentu zajścia sytuacji, dlatego większość placówek online umożliwia również otrzymanie e-recepty na tabletkę dzień po w weekend lub nawet w nocy. Warto pamiętać, że recepta online zostanie wystawiona tylko w sytuacji w której lekarz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do zastosowania tego leku. Ankietę należy wypełnić rzetelnie, a jeżeli lekarz będzie miał wątpliwości, to może skontaktować się i zadać dodatkowe pytania. Mimo, że jest to usługa związana z otrzymaniem recepty, to należy pamiętać, że jest to związane z e-konsultacją lekarską.
Wiadomo, że głównymi zaletami jest szybka dostępność do lekarzy oraz niższy koszt usługi medycznej, niż cena wizyty stacjonarnej. Natomiast istnieją też wady rozwiązań związanych z telemedycyną. Główną z nich jest brak możliwości przeprowadzenia badania fizykalnego, dlatego niekiedy lekarz może zalecić wizytę stacjonarną, ponieważ usługi e-konsultacji lekarskich głównie są przeznaczone dla osób, które już stosują leki, a ich stan zdrowia jest stabilny. Ponadto są też wątpliwości związane z danymi wrażliwymi. W formularzu medycznym są pytania o numer PESEL, dane osobowe, a także adres zamieszkania oraz związane z historią choroby. Warto zapoznać się z polityką prywatności danego serwisu i dowiedzieć się kto i w jakim zakresie przetwarza przekazane dane. Można też zwrócić uwagę, czy jest wyznaczony Inspektor Ochrony Danych, ponieważ powołanie takiej osoby w podmiocie leczniczym świadczy o tym, że nad bezpieczeństwem danych, czuwa osoba z odpowiednimi kompetencjami.
Warto też zobaczyć czy dane będą przetwarzane w celach marketingowych. Wyrażenie zgody na przetwarzanie informacji w celach handlowych powinno być wyrażone dobrowolnie, a więc nie powinno warunkować możliwości dokonania pełnego procesu zamówienia. Jeżeli serwis wymaga zatwierdzenia zgody marketingowej, to warto zastanowić się nad dalszym procesem zakupowym.
Wiadomo, że stosowanie antybiotyków powinno być z dużą ostrożnością ze względu na uodparnianie się bakterii. Zatem antybiotyk należy zalecić po przeprowadzonym szczegółowym wywiadzie medycznym oraz ewentualnym badaniu fizykalnym. Natomiast są jednostki chorobowe których antybiotyki muszą być stosowane przez kilka miesięcy, zatem jest możliwości otrzymania e-recepty na antybiotyk w ramach e-konsultacji lekarskiej. Szczegółowe informacje można znaleźć na: https://medspan.pl/blog/jak-uzyskac-e-recepte-na-antybiotyk/
Zdalne konsultacje lekarskie to początek rozwoju usług telemedycznych w Polsce. Obecnie wiele firm pracuje nad usługami oraz urządzeniami, które mają na celu poprawę komfortu życia pacjentów, a także bardziej dokładną kontrole procesu terapeutycznego.
Na rynku są już dostępne zdalne urządzenia do wykonania EKG, a także stetoskop, czy też urządzenia, które pomagają astmatykom.
Na pewno na przestrzeni kolejnych kilku lat, będzie się pojawiać coraz więcej usług oraz produktów związanych z telemedycyną.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |