• Dziś 12°/2°
  • Jutro 11°/1°
  • Pojutrze 11°/4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 54 Bywało lepiej… To nie jest najlepszy dzień na wyjście.
Wiadomości

Miasto znalazło pieniądze. Budżet obywatelski będzie realizowany!

3 czerwca 2022, 10:45
fot. archiwum
Prezydent Gorzowa Jacek Wójciki wspólnie z urzędnikami po analizie budżetu miasta, zdecydował że budżet obywatelski nie zostanie zawieszony i zadania wybrane przez mieszkańców będą normalnie realizowane.

Projekt uchwały dotyczący zawieszenia budżetu obywatelskiego został zdjęty z porządku obrad Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbyła się pod koniec kwietnia. Według uchwały w ogóle nie miało być budżetu obywatelskiego 2024, a zadania, które zostały zgłoszone w tym roku przez mieszkańców Gorzowa, miały zostać dopiero zrealizowane w 2024 roku. Władze Gorzowa tłumaczyły się, że musiały podjąć taką decyzję ze względu na trudną sytuację miasta.

To wkurzyło sporą część mieszkańców Gorzowa, którzy nie zostawili suchej nitki na pomyśle władz Gorzowa. Dlatego przez ostatnie dwa miesiące gorzowianie dopytywali się, co dalej z budżetem obywatelskim i zadaniami, które zostały zgłoszone w lutym w ramach edycji 2023.

W piątek 3 czerwca Urząd Miasta Gorzowa zorganizował pilny briefing prasowy podczas którego zostało ogłoszone, że budżet obywatelski nie zostanie zawieszony. Jak się okazało, miasto znalazło pieniądze w budżecie.

Spotkania dyskusyjne odbędą się po wakacjach. Przypominamy, że mieszkańcy Gorzowa przedstawili łącznie 141 pomysłów na miasto. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Tor do driftu, a może autobus SOS? Na takie pomysły wpadli mieszkańcy Gorzowa”.

- W Gorzowie zależy nam na budżecie obywatelskim, nie chcieliśmy i nie chcemy z niego rezygnować. Kryzys gospodarczy, niepewna sytuacja budżetowa miasta, wynikająca z inflacji, kosztów pandemii COVID-19 czy wojny w Ukrainie powodowały, że prowadziliśmy rozmowy z radnymi na temat przesunięcia realizacji budżetu o rok, ale cały czas szukaliśmy rozwiązań, które mogłyby realizacji budżetu nie zatrzymywać. Znaleźliśmy takie rozwiązania i budżet obywatelski będzie realizowany w tym i w następnym roku. W podjęciu decyzji pomogła nam zasilenie finansowe, jakie trafi do miasta z dofinansowania rządowego. Czas nas goni, dlatego chcieliśmy tę decyzję ogłosić jak najszybciej, żeby można było uruchomić niezbędne procedury – komentuje Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Ta decyzja spowodowała również, że wszystkie zwycięskie zadania z edycji budżetu obywatelskiego 2022 będą kontynuowane. Obecnie trwa realizacja 17 z 35 zwycięskich zadań na kwotę blisko 3,5 mln zł. Teraz do tej puli dołączy pozostałe 18 zadań, których realizacja była zawieszona.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości