• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 6
Wiadomości

Zegar na wieży katedry wciąż bez wskazówek. Brakuje pieniędzy

22 kwietnia 2022, 18:27
fot. Anna Kluwak
W wyniku pożaru katedry w lipcu 2017 roku został zniszczony zegar znajdujący się na wieży świątyni. Nowa tarcza zegara została zamontowana w grudniu 2020 roku, jednak do tej pory nie ma na niej wskazówek. Jak się okazuje, zegar nie zostanie uruchomiony w 2022 roku z powodu braku pieniędzy.

Do pożaru gorzowskiej katedry doszło 1 lipca 2017 roku. Pomimo tego, że w tym roku minie 5 lat od pożaru, to wciąż trwają prace remontowe w świątyni. Na początku kwietnia 2022 roku zostały zamontowane odrestaurowane drzwi w głównym wejściu do katedry. Liczące 105 lat drzwi z drewna dębowego zostały dokładnie oczyszczone, zaimpregnowane i pomalowane. Ich wygląd robi naprawdę wrażenie, tak że wyglądają jakby były zupełnie nowe. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Do katedry wróciły odrestaurowane drzwi. Wyglądają jak nowe”.

Tradycyjnie, czytelnicy portalu gorzowianin.com zaczęli dopytywać się o brakujące wskazówki na zegarze katedralnym. Warto przypomnieć, że nowy zegar został zamontowany na wieży katedry w grudniu 2020 roku. - A wskazówki zegara kiedy? - pyta się czytelniczka Renata. - Kiedy na wieżę wrócą wskazówki zegara? - dopytuje się z kolei Karol. - Czekam jeszcze na wskazówki na zegarze - pisała Beata. - Wiadomo, kiedy wrócą wskazówki do zegara na wieży? - pisała Monika.

Zwróciliśmy się z pytaniami do kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w sprawie prac trwających w gorzowskiej katedrze. Zapytaliśmy się również wprost, kiedy na zegarze zostaną zamontowane wskazówki.

- Prace jakie pozostały jeszcze do wykonania w wieży katedralnej to uzupełnienie zniszczonej klatki schodowej oraz naprawa i wymiana uszkodzonych okien. Planowany termin ich zakończenia: to koniec 2022 roku. Wtedy wieża zostanie ponownie udostępniona zwiedzającym, podobnie jak to było przed pożarem. Natomiast zegar, ze względu na brak środków finansowych, będzie uruchamiany później – komentuje Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Oprócz drzwi wejściowych do katedry, do renowacji trafiły również organy, które zostały zalane podczas akcji gaśniczej. Prace nad odrestaurowaniem organ trwają i są na zaawansowanym etapie. Organy powinny wrócić do katedry w 2023 roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości