Gorzów zapłaci za prąd aż 22 miliony złotych!

23 listopada 2021, 21:06
fot. archiwum
Podwyżki cen prądu nie dotyczą tylko gospodarstw domowych czy prywatnych firm, ale również dają się we znaki samorządom. Władze Gorzowa rozstrzygnęły właśnie przetarg na dostawę energii elektrycznej i okazuje się, że w 2022 roku na dostawę energii do budynków, którymi zarządza miasta oraz za oświetlenie ulic trzeba będzie zapłacić aż 22 mln zł, czyli o 10 mln zł więcej, niż obecnie.

W grudniu 2018 roku, kiedy okazało się, że miasto Gorzów będzie płacić za prąd od 2019 roku aż 8,5 mln zł, czyli o 3,6 mln zł więcej - prezydent Jacek Wójcicki postanowił wówczas napisać list do premiera Mateusza Morawieckiego. Wtedy ta kwota wydawała się kosmiczna. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Gorzów zapłaci 3,5 mln zł więcej za prąd?”.

Jednak z roku na rok stawka za energię elektryczną rosła i patrząc na rozstrzygnięcie przetargu na „Dostawę energii elektrycznej w okresie od 01.01.2022r. do 31.12.2022r.” aż włos się jeży na głowie. W obecnym roku miasto Gorzów płaciło za dostawę energii elektrycznej ponad 12 mln zł. Natomiast od 2022 roku ta kwota będzie zawrotna i będzie wynosić aż 22 mln 25 tys. 79,70 zł. To aż o 10 mln zł więcej, niż do tej pory.

Jak wynika z przetargu, dostawą energii elektrycznej do lokali i obiektów – grupy taryfowe C, G, R zajmie się firma Energa Obrót S.A. za kwotę 13 mln 33 tys. 578,40 zł. Chodzi tutaj o dostawę energii nie tylko do Urzędu Miasta Gorzowa, ale również do podległych mu instytucji takich jak m.in. żłobki, przedszkola, szkoły, DPS-y, Archiwum Państwowe, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Miejskie Centrum Kultury, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej czy Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznęj w Gorzowie. Z kolei dostawą energii elektrycznej dla potrzeb oświetlenia drogowego zajmie się Enea S.A. za kwotę 8 mln 991 tys. 501,30 zł.

Miasto już wcześniej szykowało się na drastyczne podwyżki cen energii i szukało źródeł pokrycia tych wydatków. Dlatego już na październikowej sesji Rady Miasta Gorzowa została podjęta decyzja o podniesienie stawek podatku od nieruchomości. - Biorąc pod uwagę ogólnie trudną sytuację gospodarczą w kraju oraz ciągły wzrost potrzeb finansowych miasta związanych ze znacznym wzrostem wydatków inwestycyjnych, podwyższenie stawek podatkowych będzie miało istotne znaczenie dla dochodów budżetów miasta - tłumaczyła Agnieszka Kaczmarek, skarbnik miasta Gorzowa. Urzędnicy wyliczyli, że dzięki podwyżce podatku od nieruchomości dochody miast zwiększą się o około 4,5 mln zł.


Podziel się


Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości