Wbrew pozorom stoliki nocne to bardzo praktyczne meble. Ustawione blisko przy łóżku nieraz potrafią zaskoczyć funkcjonalnością. Wystarczy prześledzić swoje wieczorne rytuały, aby domyślić się dlaczego. Czy przed snem lubisz poczytać książkę? A może nadrabiasz zaległości na portalach społecznościowych? Tak czy inaczej, z pewnością docenisz mały kawałek blatu, który pozwoli odłożyć Ci lekturę lub telefon na bok, tuż przed przyłożeniem głowy do poduszki. Jeśli lubisz czytać, na pewno docenisz obecność lampy w bezpośrednim sąsiedztwie, np. na stoliku nocnym. Niektórzy z kolei nie potrafią sobie wyobrazić wieczora bez filiżanki herbaty w łóżku. Tu również przyda się mały kawałek blatu przy łóżku.
Nie da się ukryć, że stolik nocny to wierny towarzysz, który zawsze stoi w dobrym miejscu, gotowy wspomóc Cię w codziennych rytuałach. Na dodatek, modele wzbogacone o szufladę, półeczkę lub szafkę służą również jako schowki na drobne elementy, np. zdejmowaną na noc biżuterię, ładowarkę do telefonu lub namiętnie spisywane pamiętniki.
Funkcjonalność to tylko jedno z ich oblicz. Oprócz niej liczą się również aspekty wizualne. Pod tym względem dobór stolika nocnego jest znacznie trudniejszy. Patchworkowe dopasowywanie mebli może być zarówno świetną zabawą, jak i pułapką. Dlatego niektórzy, decydują się na zakup kompletu mebli. To bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki niemu nie trzeba tracić czasu na męczące poszukiwania pasujących do wnętrza mebli. A w zamian można zyskać coś innego – pewność, że wszystkie elementy będą się idealnie komponowały.
Sprawa nieco się komplikuje, jeśli przegapiłeś tę szansę podczas kompletowania mebli z jednej serii, a po kilku miesiącach okazało się, że producent wycofał ją z oferty. Co wtedy zrobić? Przede wszystkim rozejrzeć się po sypialni i zastanowić się, do jakiego stylu wnętrzarskiego dążysz. A następnie postarać się dopasować stolik do swojej koncepcji. Na brak możliwości i inspiracji nie można narzekać. Na przykład w ofercie stolików nocnych e-sklepu Kler bez trudu znajdziesz propozycje dopasowane do stylistyki glamour, rustykalnej, minimalistycznej czy loftowej.
Styl glamour pełen jest błysku, szyku i przepychu. W sypialniach urządzonych w tym stylu nie może zabraknąć więc masywnych, pikowanych foteli, błyszczących tkanin i kryształowych żyrandoli. Dominuje tu kolorystyka oparta na kontrastach. Typowe dla glamour jest zestawienie czerni z bielą i akcentami barwnymi z palety różów, turkusów i głębokich zieleni. Meble powinny zaś wyraźnie nawiązywać stylistyką do epoki baroku. Stoliki nocne muszą być więc utrzymane w wysokim połysku. Charakterystycznym dla nich elementem są również wygięte, smukłe nogi.
Styl rustykalny to zupełne przeciwieństwo glamour. Wyraźnie widać w nim nawiązania do spokojnego, sielskiego życia wiejskiego. Rustykalne akcenty widać zarówno w wykończeniach, jak i dodatkach, np. haftowanych obrusach, ręcznie tkanych dywanach czy wyrobach z wikliny. Dominują tu stonowane barwy ziemi. Dla sypialni rustykalnych charakterystyczne są naturalne materiały. Meble powinny być wykonane z drewna. Zarówno łóżka, szafy, jak i stoliki nocne mają mieć prostą linię, tak jakby były dopiero co wyheblowane przez wiejskiego rzemieślnika. A mijający czas i ślady użytkowania zgodnie z założeniami stylistyki rustykalnej tylko dodają im wartości.
Minimalizm od razu przywodzi na myśl surowość formy i funkcjonalność. W kolorystyce stylistyki minimalistycznej dominują naturalne odcienie drewna, biele, szarości i czernie. Próżno tu szukać zbędnych dekoracji i mebli o fantazyjnych kształtach. Dla minimalizmu typowe są proste linie i matowe wykończenia. Minimalizm dużo inspiracji czerpie z natury. Nieobcy jest mu naturalny kamień i drewno. Minimalistyczne meble powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, tak, aby mogły przetrwać długie lata. Wszystkie elementy sypialni muszą być praktyczne, dlatego stoliki nocne utrzymane w tej stylistyce muszą wyróżniać się gładkimi, pozbawionymi niepotrzebnych zdobień powierzchniami. Niezwykle ważna jest tu również symetria – nie można pozwolić, aby do pomieszczenia wkradł się chaos.
W ostatnim czasie styl loftowy jest na fali. Dlaczego? Ponieważ charakteryzuje go idealnie zrównoważone połączenie wysokiego designu z funkcjonalnością. Loftowe przestrzenie utrzymane są w industrialnym duchu. Typowe dla nich są otwarte, dobrze oświetlone i niezwykle klimatyczne wnętrza. W stylu loftowym celowo eksponuje się elementy konstrukcyjne – beton, drewno, cegły. Nawet elementy instalacji elektrycznych stanowią tu ozdobę. W loftowych sypialniach dobrze sprawdzą się zarówno, postarzane drewniane meble, jak i surowe metalowe konstrukcje. Takie też powinny być loftowe stoliki nocne. Nie trzeba się nawet silić na zabezpieczenie ich przed rdzą. Meble mogą przyjmować też intensywne kolory – żółć czy czerwień. To świetne rozwiązanie dla osób, które chcą nadać raz kupionym przedmiotom drugie życie. W sypialni utrzymanej w tej stylistyce nie można zapomnieć też o właściwym oświetleniu: praktyczną ozdobą będą miedziane industrialne lampy lub zwykłe żarówki Edisona.
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |