• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Droższe parkowanie od 2 sierpnia. Powiększona strefa obejmie aż 50 ulic

19 lipca 2021, 11:30
fot. Marcin Kluwak
Pod koniec czerwca gorzowscy radni zdecydowali, że mieszkańcy Gorzowa będą płacić więcej za parkowanie w dwukrotnie większej strefie płatnego parkowania. Właśnie została opublikowana uchwała w tej sprawie w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. A to oznacza, że wyższe opłaty będą obowiązywały po 14 dniach od opublikowania uchwały, czyli od 2 sierpnia 2021 roku.

W poniedziałek 19 lipca w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego została opublikowana uchwała "w sprawie ustalenia strefy płatnego parkowania w Gorzowie Wielkopolskim, stawek opłat za postój pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, określenia wysokości opłat dodatkowych oraz sposobu ich pobierania", którą gorzowscy radni podjęli podczas czerwcowej Sesji Rady Miasta Gorzowa. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Zapłacimy więcej za parkowanie w dwukrotnie większej strefie! Ważne zmiany dla mieszkańców".

Zgodnie z prawem, uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubuskiego. Tym samym uchwała będzie obowiązywać od poniedziałku 2 sierpnia - to oznacza, że od tego dnia kierowcy będą płacić więcej za parkowanie. Nowa stawka wyniesie 1 zł za pierwsze 15 minut parkowania (obecnie jest to 0,50 zł), za 30 minut zapłacimy 2 zł (teraz jest to 1 zł). Z kolei za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 3,5 zł (obecnie jest to 2,5 zł). Za drugą godzinę zapłacimy już 4 zł (wcześniej 3 zł), a za trzecią godzinę 4,5 zł (wcześniej 3 zł). Z kolei za czwartą i kolejne godziny stawka będzie wynosiła 3,5 zł (wcześniej 2,5 zł). 

Ważne zmiany czekają również mieszkańców strefy płatnego parkowania. Na jeden adres będą wydawane dwa abonamenty. Za pierwsze auto mieszkańcy zapłacą abonament w wysokości 40 zł miesięcznie oraz 400 zł rocznie, a za drugi samochód będzie to już 120 zł za miesiąc i 1000 zł za rok. Co istotne, obecne abonamenty mieszkańców zachowują ważność do końca okresu na jaki zostały wydane. 

Podwyżka opłat dotknie również przedsiębiorców mających swoje biznesy na terenie powiększonej strefy płatnego parkowania. Przedsiębiorcy zapłacą abonament 120 zł za miesiąc oraz 1000 zł za rok. W tym przypadku także obecne abonamenty zachowują ważność do końca okresu na jaki zostały wydane. Na przedsiębiorcę będzie przypadał wyłącznie jeden abonament. 

Dwukrotnie większa strefa płatnego parkowania

Obecnie SPP obejmuje ścisłe centrum Gorzowa oraz Śródmieście. Natomiast po zmianach strefa będzie wyglądała jak odwrócona litera "T" i będzie obejmowała aż 50 ulic, których obszar będzie mieścił się pomiędzy ul. Jancarza, a ul. Szpitalną oraz pomiędzy ul. Drzymały, Wyszyńskiego i Kosynierów Gdyńskich oraz od ul. Spichrzowej i Składowej aż do ul. Roosevelta. 

Powiększona strefa obejmie ulice takie jak:  ul. Warszawska – od ul. Sikorskiego do ul. Szpitalnej, ul. Ogrodowa, ul. Szkolna, ul. Teatralna, ul. Hejmanowskiej, ul. Sikorskiego, ul. Spichrzowa, ul. Herberta, ul. Pionierów, ul. Obotrycka, ul. Mostowa, ul. Lutycka, ul. Dzieci Wrzesińskich, ul. Zabytkowa, ul. Jagiełły, ul. Chrobrego, ul. Wodna, ul. Łazienki, ul. Łużycka, ul. Zaułek, ul. Młyńska, ul. Garbary, ul. Pocztowa, ul. Strzelecka, ul. Stara, ul. Nadbrzeżna, ul. Składowa, ul. Dworcowa, ul. Edwarda Jancarza, ul. Rzeźnicka, ul. Orląt Lwowskich, ul. Estkowskiego, ul. Bohaterów Warszawy, ul. Kopernika, ul. Moniuszki, ul. Kosynierów Gdyńskich, ul. Wybickiego, Łokietka, ul. Drzymały, ul. Armii Polskiej, ul. Krzywoustego, ul. 30 Stycznia, ul. Borowskiego, ul. Dąbrowskiego, ul. Mieszka I, ul. Jagiellończyka, ul. Wyszyńskiego – od ul. Drzymały do ul. Borowskiego, ul. Słowackiego, ul. Mickiewicza, ul. Krasińskiego.

- Na początek ustawiliśmy nowe parkomaty przy ul. Dąbrowskiego, Krzywoustego czy 30 Stycznia. W pierwszym etapie chcemy "zamknąć" te ulice, które znajdują się przy Kwadracie. Jednak przed nami jeszcze wciąż sporo pracy, ponieważ trzeba przeprogramować stare parkomaty na nowe stawki. Podczas zespołu parkingowego zostaną podjęte decyzje, jakie będą kolejne etapy powiększania strefy. Na pewno nie będzie to dotyczyło remontowanych obecnie ulic takich jak Chrobrego czy Mieszka I - komentuje Włodzimierz Rój, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorzowie. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości