Wiadomości

Bezpieczeństwo wymiany walut przez internet – sprawdzamy krok po kroku

29 listopada 2016, 09:12, red
Kantory internetowe oferujące korzystne kursy wymiany walut stają się coraz bardziej popularne. Korzystają z nich także osoby posiadające kredyty we franku szwajcarskim. Jakie standardy bezpieczeństwa stosują e-kantory i co należy sprawdzić decydując się na skorzystanie z usług serwisu?

Sprawdź dane firmy

Planujesz skorzystać z internetowego kantoru, ponieważ kuszą Cię atrakcyjne kursy walut i wizja oszczędności? Pamiętaj, żeby przed wykonaniem transakcji sprawdzić wiarygodność serwisu, z którego usług chcesz skorzystać. Najważniejszą informacją są dane firmy, które powinny być podane na stronie internetowej. Dzięki nim możemy dokonać weryfikacji podmiotu np. w Narodowym Banku Polskim, Krajowym Rejestrze Sądowym, czy Komisji Nadzoru Finansowego. Najlepiej, gdy zamieszczone są pełne dane firmy, wraz z numerem NIP, KRS oraz wysokością kapitału zakładowego. Na ich podstawie możemy sprawdzić, czy podmiot zarządzający serwisem jest spółką prawa handlowego, czy nie jest prowadzone wobec niego postępowanie upadłościowe, a także czy nie znajduje się na tzw. czarnej liście KNF. Warto także zweryfikować czy e-kantor może pochwalić się certyfikatami rzetelności przyznawanymi przez niezależne instytucje.

Zweryfikuj bezpieczeństwo transakcji

Po dokonaniu weryfikacji podmiotu zarządzającego e-kantorem, pora sprawdzić poziom zabezpieczeń samego serwisu. Bezpieczeństwa dokonywanych transakcji powinny strzec specjalistyczne systemy informatyczne, tak jak w przypadku serwisu ergokantor.pl, który jest zabezpieczony certyfikatem Premium EV SSL (Extended Validation SSL). Przekładając to ze specjalistycznego żargonu – w pasku adresu widoczna jest charakterystyczna zielona kłódka, a to oznacza, że połączenie zostało zaszyfrowane i jest bezpieczne. Na przykładzie powyższego e-kantoru możemy przekonać się jak funkcjonuje poprawnie zabezpieczony serwis. Bardzo ważnym elementem jest lokalizacja serwerów firmy – najlepiej, gdy znajdują się w Polsce, a część transakcyjna jest umieszczona na innych serwerach niż część informacyjna. Taki podział gwarantuje optymalne bezpieczeństwo wykonywanych transakcji i jest najważniejszym elementem w systemach bankowości elektronicznej.

Bezpieczeństwo danych osobowych i środków

Weryfikacja danych firmy i sposobu szyfrowania połączeń w serwisie to jednak nie wszystko. Bardzo ważna jest także ochrona danych osobowych klientów, a także bezpieczeństwo zdeponowanych środków. Pieniądze wpłacane przez klientów w celu wymiany powinny być przechowywane na przypisanych osobno dla każdego użytkownika kontach bankowych. Warto sprawdzić także sposób zabezpieczenia indywidualnych profili, które klienci zakładają w celu rejestracji w serwisie. W przypadku wspomnianego wyżej e-kantoru użytkownicy logują się używając haseł składających się z co najmniej 8 znaków. A w jaki sposób zweryfikować bezpieczeństwo danych osobowych klientów? Rzetelna firma działa zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych oraz GIODO, podaje także informacje dotyczące podmiotu administrującego danymi.

Subskrybuj "Gorzowianin.com" na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Może widziałeś wypadek? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Coś Cię denerwuje? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości