Wymiana pokrycia dachowego bez wymiany więźby

6 czerwca 2016, 14:57, red
Wymiana pokrycia dachowego to nie tylko trudne logistycznie zadanie, ale również kosztowna inwestycja. Dlatego jeśli jest to tylko możliwe inwestorzy dość często decydują się na wymianę pokrycia dachowego bez konieczności usuwania starej więźby dachowej.

Warto jednak pamiętać, że wymianę dachu bez wymiany jego konstrukcji można dokonać tylko wtedy, gdy nowe pokrycie będzie posiadało podobny ciężar lub nawet będzie lżejsze. Tylko w ten sposób nowe pokrycie nie będzie niebezpiecznie obciążać starej więźby dachowej. Zazwyczaj stosuje się gonty bitumiczne, blachę dachową lub płyty włóknocementowe.

W miejsce starych, zniszczonych lub szkodliwych płyt można umieścić obojętne dla organizmu płyty włóknocementowe lub pokrycie blaszane. Jeśli więźba nie jest zniszczona dachówkę można wymienić na nową. Natomiast pokrycie z papy można wymienić na gonty bitumiczne.

Często praktykowanym pomysłem jest układanie nowego pokrycia na starym. Nie jest to jedynie możliwe w przypadku gdy na dachu znajduje się szkodliwe pokrycie azbestowo - cementowe.

Ważne dla obciążenia dachu jest to, czy stare pokrycie umiejscowione jest na łatach, czy na sztywnym poszyciu oraz czy nowe poszycie wymaga ponownego deskowania. Jeśli inwestor koniecznie planuje położyć cięższe pokrycie aniżeli pierwotne, konieczna będzie konsultacja z architektem, który sprawdzi możliwości dachu, jego wytrzymałość

Jeśli budowaliśmy na podstawie projektu domu ze strychem, a chcemy zaadoptować go na poddasze użytkowe należy pamiętać, że więźba zostanie dodatkowo obciążona warstwą ocieplenia oraz płytami gipsowo - kartonowymi. Dlatego wybierając pokrycie na stary dach, konieczna jest analiza jego wagi. Tylko niektóre rodzaje, np. dachówka, blachodachówka, płyty włóknocementowe mogą leżeć na ruszcie z łat. Pod pozostałe, takie jak papa, gonty bitumiczne, czy blacha płaska konieczne jest sztywne poszycie z desek lub płyt budowlanych.

Jeżeli stan więźby i jej przekroje nie dają możliwości na zwiększenie obciążenia, a inwestor nie ma ochoty wzmacniać więźby, można użyć lekkiego pokrycia z blachodachówki.

Stosowanym dość chętnie rozwiązaniem jest blacha trapezowa. Pokrycie to nadaje się najlepiej na rozległe, płaskie dachy, ponieważ sprzedawane jest w formie dużych arkuszy, które docinane są do kształtu dachu.

Lekkim pokryciem są również panele z blachy. Produkowane są na wymiar. Ich ważną zaletą jest szybki i bezproblemowy montaż. Mocuje się je do drewnianego rusztu poprzez gotowe otwory montażowe. Nie wymagają one sztywnego poszycia.

Pokrycie z blachy płaskiej można układać tylko na sztywnym poszyciu. Najczęściej stosuje się ocynkowaną stal, blachę cynkowo- tytanową, blachę miedzianą lub aluminiową. Blacha powinna mieć od spodu zapewniony nawiew. Nie jest wskazane układanie jej na papie.

Niewiele cięższe są pokrycia z papy i gontów bitumicznych. Nadają się na różne dachy. Wykończone są posypką mineralną.

Prawdziwie lekkim pokryciem są faliste płyty bitumiczne. Montuje się je za pomocą gwoździ do łat. Płyty włóknocementowe mogą występować w formie płyt falistych, jak również mniejszych, płaskich płytek.

Jeśli więźba jest mocna, można położyć dachówkę cementową lub nawet ceramiczną. Ciężkie materiały tego typu lepiej akumulują ciepło.

Jeśli stare pokrycie nie jest szkodliwe, a więźba mocna, można na nim układać nowe. Najsprawniej układa się nowe pokrycie na papie lub gontach bitumicznych. Warunkiem koniecznym jest wyrównanie wszelkich nierówności.

Koniecznie należy pamiętać, że jeśli dach pokryty jest chorobotwórczymi dachówkami azbestowo- cementowymi to mogą one zostać usunięte tylko przez firmę, która posiada stosowne uprawnienia.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Pozostałe wiadomości


Fotoreportaże


x
Praca!