Wiadomości

GUS policzył mieszkańców Gorzowa. Liczba cudzoziemców mocno wzrosła

3 lipca 2026, 10:02, Marcin Kluwak
Fot. Marcin Kluwak
Główny Urząd Statystyczny opublikował nowe badanie, które pokazuje, ilu mieszkańców naprawdę liczy Gorzów Wielkopolski. Z oficjalnych danych wynika, że na koniec 2025 roku w mieście przebywało 131 295 osób. Prawdziwym zaskoczeniem jest jednak gwałtowny wzrost liczby cudzoziemców w Gorzowie, których jest już 17 271. W ciągu zaledwie roku ta grupa powiększyła się o blisko 8 procent, a obcokrajowcy stanowią już ponad 13 procent wszystkich ludzi żyjących w mieście.

​Gorzów przyciąga obcokrajowców. Dane pokazują ogromną skalę

​Najnowsze zestawienie przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny na koniec 2025 roku pokazuje, że oficjalne dane oparte wyłącznie na tradycyjnych meldunkach nie oddają rzeczywistości. Gdy urzędnicy sprawdzili codzienne aktywności mieszkańców, okazało się, że w mieście żyje stabilna liczba osób, a kluczowym motorem napędowym gorzowskiej demografii stają się migranci z zagranicy. Liczba cudzoziemców w ciągu zaledwie dwunastu miesięcy wzrosła z 16 032 do 17 271 osób. Oznacza to, że ta grupa powiększyła się o blisko 8 procent.

​Obecnie obcokrajowcy stanowią już ponad 13 procent wszystkich ludzi przebywających na stałe w mieście. Pod tym względem stolica województwa lubuskiego notuje jeden z najwyższych wyników w Polsce wśród miast o podobnej wielkości, wyraźnie dystansując średnią krajową. Tak duża liczba nowych mieszkańców ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie miasta, obciążenie transportu publicznego, sytuację na rynku pracy oraz zapotrzebowanie na nowe mieszkania.

Dalsza część artykułu pod reklamą
REKLAMA

Jak informuje magistrat, według danych na koniec 2025 roku w Gorzowie Wielkopolskim przebywało 131 295 osób. W porównaniu z rokiem poprzednim oznacza to zmianę o zaledwie 361 osób, co wskazuje na dużą stabilność rzeczywistej liczby mieszkańców korzystających z miasta.

Tu należy jednak zaznaczyć, że osoby korzystające z infrastruktury miasta, niekoniecznie muszą być mieszkańcami gminy. To często przyjezdni, czyli mieszkańcy okolicznych miejscowości, którzy pracują w Gorzowie. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, że to stali mieszkańcy, jak sugeruje urząd miasta.

Zestawienie przypomina jednocześnie, że przed lokalnym samorządem stoją poważne wyzwania związane ze starzeniem się społeczeństwa. Aby utrzymać ten stabilny trend, konieczne jest dalsze tworzenie dogodnych warunków do rozwoju gospodarczego oraz zatrzymywania i przyciągania kolejnych mieszkańców.

Widzisz coś nietypowego lub masz sprawę z Gorzowa?

Napisz do nas przez Messengera, WhatsAppa lub wyślij zgłoszenie. Możesz zostać anonimowy.

Marcin Kluwak

Marcin Kluwak

marcin.kluwak@gorzowianin.com

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości