• Dziś 10°/5°
  • Jutro /7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Ratowanie życia będzie proste. W Gorzowie będą ogólnodostępne defibrylatory

9 czerwca 2023, 11:00, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W czterech lokalizacjach na terenie Gorzowa zostaną zainstalowane ogólnodostępne urządzenia AED, czyli automatyczne defibrylatory. Kapsuły z defibrylatorami pojawią się przy ul. Targowej, Teatralnej, Podmiejskiej i na cmentarzu przy ul. Żwirowej. Wszystko w ramach projektu spółki Inneko i Urzędu Miasta Gorzowa.

W ostatnich latach w przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej urządzeń AED, czyli defibrylatorów automatycznych. Jest to urządzenie dzięki któremu w łatwy sposób możemy uratować komuś życie. Defibrylator jest bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy wyjąć go z kapsuły, otworzyć i wcisnąć zielony przycisk, a urządzenie będzie krok po kroku będzie tłumaczyć kolejność działań ratowniczych.

AED mają zamocowane na swoim budynku władze gminy Deszczno, a także strażacy z OSP Deszczno, OSP Brzozowiec, OSP Krasowiec, OSP Osiedle Poznańskie, OSP Ulim, OSP Bogdaniec czy OSP Janczewo. W Gorzowie defibrylator znajduje się w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim czy w Urzędzie Miasta Gorzowa.

Defibrylatory w Gorzowie. W tych miejscach pojawią się urządzenia AED w Gorzowie

Teraz na terenie Gorzowa mają pojawić się cztery defibrylatory, które zostaną zamontowane w ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej. Wszystko dzięki akcji miejskiej spółki Inneko i władzom Gorzowa.

- Spółka Inneko w ramach wspólnego projektu z miastem przekazała cztery automatyczne defibrylatory do dyspozycji mieszkańców Gorzowa. Swobodny dostęp do takich urządzeń ma kluczowe znaczenie w sytuacji, gdy u poszkodowanego dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Statystki podają, że rocznie w Europie dochodzi do 350-700 tys. zgonów, związanych z nagłym zatrzymaniem akcji serca. Co najmniej połowę tych osób można byłoby uratować, gdyby pomoc nadeszła we właściwym czasie Defibrylacja wykonana w czasie 3-5 minut od momentu zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie o 50-70% - komentuje Monika Piaskowska, dyrektor działu marketingu spółki Inneko.

Cztery urządzenia AED zostały zamontowane na budynku Inneko przy ul. Teatralnej, budynku Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego przy ul. Targowej, na budynku portierni przy bramie głównej cmentarza komunalnego przy ul. Żwirowej, a także na terenie bazy transportowej PKS przy ul. Podmiejskiej – na budynku biura Inneko RCS.

Póki co, kapsuły są jeszcze puste. Ale w najbliższych dniach zostaną w nich umieszczone defibrylatory. Inneko czeka jeszcze na moduły GPS, które będą zainstalowane w urządzeniach AED.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości