• Dziś 14°/5°
  • Jutro 11°/2°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 15 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Mieszkańcy Zawarcia protestują. Nie chcą Wartowni na nadwarciańskich błoniach

31 maja 2023, 11:05
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego trafiła petycja podpisana przez mieszkańców Zawarcia. Gorzowianie apelują, żeby jeszcze przed startem Wartowni zmienić lokalizacje lub zaniechać organizowania imprezowego miasteczka przy ul. Fabrycznej. Z kolei organizatorzy zapowiadają, że zrobią wszystko, żeby wytłumić rozchodzący się dźwięk.

Nowa lokalizacja Wartowni to gorący temat w ostatnich tygodniach. Wszystko przez to, że organizatorzy Wartowni zdecydowali przenieść imprezowe miasteczko z ul. Wał Okrężny na błonia przy ul. Fabrycznej. Jak tylko pojawiła się informacja na temat nowego miejsca, mieszkańcy ul. Fabrycznej i Towarowej zapowiedzieli protest i zbieranie podpisów pod petycją.

Mieszkańcy Zawarcia protestują. Napisali petycję do prezydenta Gorzowa w sprawie Wartowni

Jak zapowiedzieli, tak zrobili. Do prezydenta Gorzowa Jacka Wójcickiego trafiła właśnie petycja, w której mieszkańcy Zawarcia sprzeciwiają się organizacji Wartowni na nadwarciańskich błoniach koło mostu kolejowego przy ul. Fabrycznej. Pod petycją podpisało się ponad 100 mieszkańców.

- My mieszkańcy ul. Fabrycznej, Towarowej, Wawrzyniaka i Spółdzielców składamy petycję w sprawie zmiany lokalizacji lub zaniechania organizowania letniego projektu Wartownia, który w ubiegłym roku organizowany był przy ul. Wał Okrężny, a obecnie został przeniesiony na błonia nadwarciańskie mieszczące się przy ul. Fabrycznej w Gorzowie. Wnioskujemy o rozpatrzenie petycji bez zbędnej zwłoki przed rozpoczęciem działalności tegorocznej Wartowni – podkreślają mieszkańcy Zawarcia, którzy podpisali się pod petycją.

Dlaczego osoby mieszkające przy ul. Fabrycznej, Towarowej, Wawrzyniaka i Spółdzielców chcą przeniesienia Wartowni? Jak czytamy w uzasadnieniu petycji, wpływ na to ma fakt, że Wartownia nie jest imprezą jednorazową, a cykliczną i będzie odbywała się we wszystkie letnie weekendy.

- Imprezom będzie towarzyszyć bardzo głośna muzyka oraz pijani uczestnicy, którzy będą zaburzać nie tylko poczucie naszego bezpieczeństwa. Z wcześniejszych imprez odbywających się w tym miejscu doskonale wiemy, że będzie zakłócony mir domowy, który nam mieszkańcom uniemożliwi sen w porze nocnej. Decydując się na zamieszkanie na Zawarciu dokonywaliśmy świadomego wyboru, którego jednym z punktów była cisza i spokój, jakie gwarantował nam układ przestrzenny i zagospodarowanie terenu. Wydanie decyzji o lokalizacji przedmiotowego projektu „Wartownia” traktować więc należy jako pogwałcenie naszych praw i ingerencję w zastany ład – podkreślają mieszkańcy, który podpisali się pod petycją.

Ponadto podkreślają, że nikt nie rozmawiał z nimi przed podjęciem decyzji o przeniesieniu Wartowni, dlatego też czują się zignorowani. Jednocześnie mieszkańcy twierdzą, że nie mają nic przeciwko imprezom, ale w miejscu, które nie zakłóca miru domowego.

- Proponujemy przeniesienie Wartowni w miejsce, które nie będzie sąsiadowało z budynkami mieszkalnymi, a tym bardziej będącymi w zwartej zabudowie. Ponadto proponujemy przeprowadzenie konsultacji społecznych w zakresie ewentualnej lokalizacji w sposób umożliwiający rozpoznanie potrzeb jej mieszkańców i uszanowanie ich praw. W ostateczności zaniechania organizacji Wartowni w przypadku braku możliwości przeniesienia – czytamy w petycji.

Ściany z mauzerów i scena w kierunku fabryki. Tak organizator zapowiada Wartownię na Fabrycznej

Co na to wszystko władze Gorzowa? Czekamy na odpowiedź miasta w tej sprawie. Z kolei organizatorzy Wartowni zapowiadają, że wprowadzą rozwiązania, które mają wytłumić rozchodzący się dźwięk.

- Główną scenę tegorocznej Wartowni ukierunkujemy w stronę zabudowań fabryki ZREMB, co w połączeniu z dachem oraz budową ścian z mauzerów pozwoli maksymalnie wytłumić rozchodzący się dźwięk, zwłaszcza w stronę zabudowań przy ulicy Fabrycznej oraz Towarowej, a także schroniska dla psów znajdującego się nieco ponad 2 km dalej. Ponadto dodatkowe ściany akustyczne osłonią także budynki znajdujące się po drugiej stronie Warty – opowiadają organizatorzy Wartowni.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości