• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 13
Wiadomości

Jak nie tymczasowe rondo, to może sygnalizacja świetlna?

21 lutego 2023, 12:15, ak
fot. archiwum
Nie ma szans na budowę tymczasowego ronda na skrzyżowaniu DK22 koło Gorzowa z drogą powiatową na Wawrów i Wojcieszyce. Jednak radni wojewódzcy proponują, żeby na skrzyżowaniu została wybudowana tymczasowa sygnalizacja świetlna, która działałaby w godz. 6-22. Co na to GDDKiA w Zielonej Górze?

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 22 z drogą powiatową na Wawrów i Wojcieszyce nie należy do ulubionych miejsc kierowców. Osoby, które chcą wyjechać z drogi podporządkowanej i skręcić w lewo muszą swoje odstać, liczyć na życzliwość innych kierowców, którzy przepuszczą kilka aut lub zaryzykować i próbować „wcisnąć się” - jednak to ostatnie kończy się zazwyczaj kolizją lub wypadkiem. Dopiero za kilka lat w tym miejscu ma zostać wybudowane rondo turbinowe, które rozwiąże problemy kierowców.

Mieszkańcy chcą budowy tymczasowego ronda na skrzyżowaniu DK22 i drogi na Wawrów i Wojcieszyce

Jednak mieszkańcy Gorzowa, gminy Kłodawa i Santok chcieliby, aby do tego czasu na skrzyżowaniu zostało wybudowane tymczasowe rondo. Dlatego też zbierali podpisy pod petycją do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze czy też prosili o wsparcie radnych z sejmiku województwa lubuskiego czy posłów. Interpelację sprawie budowy tymczasowego ronda do ministra infrastruktury napisała również poseł Krystyna Sibińska. Jednak w ministerstwie nie ma na to zgody.

Zamiast tymczasowego ronda na DK22, sygnalizacja świetlna

Tematu nie zamierzają odpuszczać radni sejmiku województwa lubuskiego, którzy w poniedziałek 20 lutego podczas Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego proponowali budowę tymczasowej sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK 22 z drogą powiatową na Wawrów i Wojcieszyce. Głos w tej sprawie zabrała Anna Synowiec i Tadeusz Jędrzejczak.

- Do mnie również trafili mieszkańcy Gorzowa, Wawrowa i Wojcieszyc. Może jednak uda się znaleźć rozwiązanie, jak chociażby budowa sygnalizacja. Kiedyś wykluczano budowę sygnalizacji świetlnej na węźle Gorzów Południe przy ul. Kasprzaka. Jednak ostatecznie ta sygnalizacja powstała i rozwiązała spory problem - mówiła radna Anna Synowiec z Gorzowa.

- W piątek 17 lutego przejechałam dwa razy przez to skrzyżowanie. Chciałam zobaczyć jak ten ruch się rozkłada, jechałam o różnych porach. Raz wyjeżdżałam od strony Wawrowa, drugi raz jechałam prosto na Gorzów. Nie miałam żadnych problemów z przejazdem. Nasze służby w ostatnich tygodniach też obserwowały ruch na tym skrzyżowaniu. Wcześniej były problemy z ruchem, ale w czasie prowadzonych inwestycji w mieście - odpowiedziała Irena Lutowska, dyrektor Oddziału GDDKiA w Zielonej Górze.

- Za kilka miesięcy zostanie zakończona modernizacja DK22 w Gorzowie. Już dzisiaj jest duże natężenie ruchu, a po zakończeniu prac ten ruch się zwiększy. Według nas sygnalizacja świetlna w tym miejscu rozwiązałaby problem kierowców i powinna działać w godz. 6-22. Ten problem występuje dzisiaj, dlatego powinniśmy go rozwiązać dzisiaj, a nie dopiero za kilka lat. Apeluję do pani dyrektor, aby najpierw wybudować tymczasową sygnalizację świetlną, a dopiero później zająć się budową docelowego ronda, co zresztą ma nastąpić dopiero za kilka lat. To skrzyżowanie powinno być bardziej bezpieczne – podkreślał radny Tadeusz Jędrzejczak.

Co na to Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze? - W tym tygodniu planujemy spotkanie wewnętrzne z wydziałem bezpieczeństwa ruchu drogowego i rejonem. Będziemy zastanawiać się co możemy zrobić z tym skrzyżowaniem tymczasowo. Docelowo powstanie tutaj rondo turbinowe, które wierzę, że rozwiąże wszystkie problemy – komentowała dyrektor Lutowska.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości