Wiadomości

Tak zmieniła się restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach [zdjęcia]

28 stycznia 2023, 14:00, red
fot. facebook.com/hotelwitnica
Na początku stycznia Magda Gessler przeprowadziła Kuchenne Rewolucje w Hotelu i Restauracji Witnica. Lokal przeszedł totalną metamorfozę. Zmieniła się nie tylko nazwa, ale również wystrój i menu. Teraz na dania lokalnej kuchni zaprasza Zajazd „Je...je...Jeleń!”.

W ubiegłym roku w sierpniu Magda Gessler przeprowadziła Kuchenne Rewolucje w Barze Mlecznym Agata w Gorzowie. W tym przypadku nazwa lokalu nie została zmieniona, a zdecydowano się jedynie na odświeżenie wnętrza oraz wymianę szyldu. Natomiast w menu pojawiło się kilka nowych propozycji.

Z kolei na początku stycznia 2023 roku Kuchenne Rewolucje dotarły do Witnicy w powiecie gorzowski. Magda Gessler wraz z telewizyjną ekipą pojawiła się we wtorek 10 stycznia w Hotelu i Restauracji Witnica, który mieści się na Placu Andrzeja Zabłockiego 5 w Witnicy.

Restauracja przeszła już metamorfozę, a właściciele powoli chwalą się efektami Kuchennych Rewolucji. W przypadku witnickiej restauracji, Magda Gessler zaszalała i zmieniła praktycznie wszystko.

Restauracja w Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

Zamiast dotychczasowej nazwy, czyli Hotelu i Restauracji "Witnica" jest teraz Zajazd „Je...je...Jeleń!”. Zmienił się również wystrój lokalu i menu. - Je...je...Jeleń! będzie serwował dla was najpyszniejsze dania lokalnej kuchni. Gwarantujemy, że takich potraw nie spróbujecie nigdzie indziej! Takiego leśnego, przytulnego klimatu nie znajdziecie nigdzie indziej! W nasze progi dumne zaprasza pan Jeleń gwarantując niezwykłe doznania kulinarne! Ale o tym czy (wciąż) jest smacznie musicie przekonać się sami! - podkreślają właściciel witnickiej restauracji, która przeszła Kuchenne Rewolucje.

Faktycznie, wnętrze lokalu jest bardzo stonowane, królują odcienie brązu i zieleni. Nie brakuje też motywów jelenia - zarówno na obrazach czy podkładkach na stołach. Całość uzupełniają żywe rośliny.

A co ciekawego pojawiło się w menu? Wśród nowości jest carpaccio z jelenia. - Cieniutkie plasterki delikatnego mięsa w połączeniu ze świeżymi ziołami to gwarancja niezapomnianych doznań kulinarnych! Carpaccio z jelenia idealnie sprawdzi się na przystawkę albo lekką kolację. Tak wyjątkowego dania nie znajdziecie nigdzie indziej! - podkreślają właściciele Zajazdu „Je...je...Jeleń!”.

Natomiast na deser możemy zjeść sernik szefa kuchni z sosem waniliowym i malinami, który zachwycił nawet niezwykle wymagające podniebienie Magdy Gessler.

Odcinek „Kuchennych Rewolucji: z udziałem Hotelu i Restauracji "Witnica", a obecnie Zajazdu „Je...je...Jeleń!” zostanie wyemitowany na antenie telewizji TVN za kilka miesięcy. Dokładna data emisji póki co nie jest znana.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

1/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

2/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

2/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

3/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

3/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

4/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

4/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

5/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

5/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

6/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

6/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

7/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

7/7 Restauracja z Witnicy po Kuchennych Rewolucjach

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości