• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23
Wiadomości

Gorzów dostał 180 mln zł na transport miejski

20 stycznia 2023, 12:00
fot. Urząd Miasta Gorzowa
Gorzowski tabor tramwajowy powiększy się o dziesięć nowych tramwajów. Miasto otrzyma 180 mln zł wsparcia z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. Środki pozwolą także na rozbudowę linii tramwajowych.

– To dla Gorzowa bardzo dobry dzień i bardzo dobra informacja. Po bardzo trudnych i długich staraniach o wsparcie finansowe dla gorzowskiej komunikacji miejskiej mamy to; 180 mln złotych na zakup tramwajów, które przyjadą do Gorzowa i uzupełnią naszą flotę. Wymienimy stare tramwaje, które jeszcze jeżdżą na nowoczesny tabor. To symboliczny koniec ery Helmutów – powiedział prezydent Jacek Wójcicki.

Środki zostaną wykorzystane na zakup dziesięciu nowych tramwajów oraz przebudowę kolejnych elementów trakcji oraz rozbudowę linii tramwajowych.

– W pierwszej fazie negocjacji miało być to 157 mln zł, dzięki wsparciu pani europoseł Elżbiety Rafalskiej, pana wojewody Władysława Dajczaka, jest to 180 mln zł dla Gorzowa. Bardzo dziękuję za to, to były bardzo ważne, trudne negocjacje, które są zwieńczone dzisiaj sukcesem – podkreślił prezydent Wójcicki.

Wsparcie będzie pochodziło z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027. – Na transport miejski przeznaczono dla Polski kwotę 2 mld euro, czyli ponad 9 mld zł i właśnie w ramach tych środków nastąpiło przyznanie funduszy dla Gorzowa – powiedziała europoseł Elżbieta Rafalska.

– Pierwotna kwota została zwiększona, te starania, które podejmowało Miasto i równocześnie sprawność działania Ministerstwa prowadzonego przez pana ministra Pudę oraz działania pana wojewody, nasze wszystkie wysiłki zostały zwieńczone zwiększeniem tej kwoty ze 157 mln do 180 mln zł – dodała europoseł.

– W czasach kryzysu, w nowy rok wchodzimy z nowymi informacjami, z nowymi wieściami, oczywiście mówimy o transporcie niskoemisyjnym albo zeroemisyjnym, do tego w Unii Europejskiej przykłada się olbrzymią wagę i to samo jest w projektach krajowych, a także tych gorzowskich – powiedziała Elżbieta Rafalska.

– Gratuluję panu prezydentowi i Miastu. Kolejne duże pieniądze trafiają do Gorzowa na niezmiernie ważny obszar, którym jest transport publiczny. To przecież jest obszar, który dotyczy bezpośrednio jakości życia mieszkańców, jakości środowiska. Wspieramy rozwój wspólnot samorządowych w różnych obszarach, Gorzów jest najlepszym przykładem – powiedział wojewoda Władysław Dajczak.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa do końca czerwca 2024 roku Miasto powinno złożyć wniosek o dofinansowanie w zakresie wykorzystania tych środków. – O ile wiemy, że wykorzystamy je na zakup dziesięciu wozów tramwajowych, te środki które pozostaną musimy bardzo rozsądnie przeanalizować, w którą stronę, w jakiej kolejności rozwój sieci tramwajowej w Gorzowie powinien następować – powiedziała wiceprezydent Iwona Olek.

– Potrzebna jest aktualizacja koncepcji, tak żeby inwestycja w nowe linie tramwajowe była faktycznie uzasadniona ekonomicznie, z korzyścią dla Miasta – dodała wiceprezydent.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości