Wiadomości

Radni podzieleni w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości

26 października 2022, 17:10
fot. Marcin Kluwak
Od 1 stycznia 2023 roku mieszkańców Gorzowa czeka podwyżka podatku od nieruchomości. Będzie to najwyższa podwyżka jaka miała miejsce do tej pory w Gorzowie. Radni Platformy Obywatelskiej chcieli, aby miasto wstrzymało się z podwyżką podatku z uwagi na trudną sytuację finansową wielu mieszkańców i firm. Ostatecznie uchwała została podjęta.

W środę 26 października podczas Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni głosowali nad uchwałą w sprawie "określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2023 rok". Projekt uchwały zakłada, że za 1 m.kw. budynku mieszkalnego trzeba będzie zapłacić 0,86 zł – czyli mniej, niż możliwa maksymalna stawka. Natomiast w przypadku budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza będzie to 28,67 zł za 1 m.kw., czyli prawie maksymalna wysokość. Obecnie stawki podatku od nieruchomości w Gorzowie wynoszą - 0,77 zł za 1 m.kw. budynku mieszkalnego oraz 25,64 zł za 1 m.kw. budynku w którym prowadzona jest działalność gospodarcza.

Zanim doszło do głosowania, wśród radnych wywiązała się dyskusja na temat tego czy konieczne jest podnoszenie stawki podatku od nieruchomości w czasach kryzysu, kiedy mieszkańcy i przedsiębiorcy borykają się z szalejącą inflacją, podwyżkami rat kredytów, gazu czy prądu.

- Może warto się zastanowić czy nie zrezygnować z podwyżki podatku w 2023 roku i zobaczyć co się będzie dalej działo. Każdy z nas ma znajomych, którzy prowadzą jakieś firmy i są w trudnej sytuacji finansowej z uwagi na obecne podwyżki gazu, prądu czy rat kredytów – podkreślała Anna Kozak, radna Platformy Obywatelskiej i jako przykład podała warsztat samochodowy, który ponosi ogromne koszty, a po podwyżkach podatku od nieruchomości będzie jeszcze tylko gorzej. - Nie powinniśmy w tak trudnym okresie utrudniać życia naszym mieszkańcom i przedsiębiorcom – przekonywał z kolei Radosław Wróblewski, radny Koalicji Obywatelskiej

Co na to prezydent? - Zawsze podnoszenie podatków jest trudne i zawsze budzi kontrowersje, ja też mam ogromny dylemat. Ten ból biorę do siebie, jednak też mam odpowiedzialność za funkcjonowanie miasta. Chcę, żeby miasto w pełni funkcjonowało, dlatego też zdecydowaliśmy się na oszczędzanie energii. Myślimy o przyszłości i jeżeli chcemy aby ta przyszłość była stabilna, to proszę o dokonanie korekty podatków. Jest to główny dochód miasta. Obawiam się, że jeżeli w tym roku wstrzymalibyśmy się z podwyżką, to ta podwyżka w przyszłym roku byłaby szokująca – komentował Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Ostatecznie uchwała w sprawie podwyżki podatku od nieruchomości została podjęta, ale minimalną liczbą głosów. 10 radnych głosowało za (Patryk Broszko, Przemysław Granat, Jan Kaczanowski, Marcin Kurczyna, Albert Madej, Tomasz Manikowski, Piotr Paluch, Oskar Serpina, Jacek Sterżeń, Katarzyna Szymczak), 6 było przeciw (Anna Kozak, Jerzy Sobolewski, Robert Surowiec, Paulina Szymotowicz, Piotr Wilczewski, Radosław Wróblewski), 6 wstrzymało się (Marta Bejnar-Bejnarowicz, Alicja Burdzińska, Krzysztof Kochanowski, Tomasz Rafalski, Maria Surmarcz, Jerzy Synowiec), 2 nie oddało głosu ( Halina Kunicka, Sebastian Pieńkowski.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości