• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 118 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Miasto szuka oszczędności i chce zrezygnować ze świątecznego oświetlenia

12 września 2022, 09:17
fot. archiwum
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podjął decyzję o wprowadzeniu programu oszczędnościowego, aby odciążyć budżet miasta. Jednym z rozwiązań jest częściowe wyłączenia oświetlenia ulic. Jak się okazuje, miasto chce również zrezygnować z drogiego, świątecznego oświetlenia. Pojawią się ozdoby bożonarodzeniowe, ale nie takie jak do tej pory, które generowały duże koszty.

Władze Gorzowa, tak jak inne polskie miasta szukają oszczędności gdzie są da. To wszystko jest efektem ogromnych podwyżek m.in. za energię elektryczną czy gaz. W 2022 roku Gorzów płacił za energię kwotę 6 mln 700 tys. zł. Natomiast w 2023 roku miasto będzie musiało zapłacić aż 25 mln 479 tys. zł. Jest to prawie o 19 mln zł więcej, które władze Gorzowa muszą znaleźć w budżecie. Dlatego prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podjął decyzję o wprowadzeniu programu oszczędnościowego, który pozwoli na zmniejszenie kosztów utrzymania ważnej dla funkcjonowania miasta infrastruktury.

- Oszczędności są niezbędne, bo rosnące koszty energii i inflacja są dużym problemem również dla budżetu miasta. Władze miasta szukają sposobów, by zastosowane rozwiązania były jak najmniej uciążliwe. Jednym z rozwiązań jest częściowe wyłączenie oświetlenia ulic – tłumaczy Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Aby sprawdzić, w jakim zakresie jest możliwe wyłączenie oświetlenia ulic, miasto przeprowadziło test przy ul. Podmiejskiej o czym portal gorzowianin.com informował w artykule „Gorzów częściowo wyłączy oświetlenie ulic”. Jak przyznają urzędnicy, są takie odcinki ulic, gdzie wyłączenie oświetlenia nie spowoduje zagrożenia dla mieszkańców i jeżeli zostanie wyłączona co trzecia latarnia, to na takiej ulicy nadal będzie jasno. Częściowe wyłączanie oświetlenia zostanie przeprowadzone jeszcze na innych drogach na terenie miasta.

Ponadto władze Gorzowa podjęły decyzję o rezygnacji ze świątecznego oświetlenia. - Nie będzie zrobione to z takim rozmachem jak do tej pory i na pewno nie będzie świecących lampek, które generują duże koszty. Zostaną one zastąpione innymi ozdobami. Da to nam oszczędność kilkuset tysięcy złotych. Nasz główny cel to szukanie tych oszczędności tam gdzie nie będzie miało to wpływu na mieszkańców. Chcemy zrezygnować z tego co nie jest konieczne – komentuje Ciepiela.

Miasto zamierza w najbliższych tygodniach przedstawić przygotowany plan oszczędnościowy.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości