• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Miasto chce zlikwidować Szkołę Podstawową nr 7

19 stycznia 2023, 09:17, red
fot. archiwum
Podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, radni zajmą się uchwałą w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 w Gorzowie. Miasto zamierza likwidować podstawówkę stopniowo, tak aby cały proces zakończył się w sierpniu 2029 roku.

W ubiegłym roku w lutym radni podjęli uchwałę w sprawie stopniowej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 przy ul. Estkowskiego. Zakładała ona, że proces likwidacji podstawówki zakończy się w 2029 roku. Jednak te plany pokrzyżowała wojna w Ukrainie i z powodu napływu dużej grupy uchodźców w pierwszym półroczu 2022 roku pojawił się problem z ulokowaniem ukraińskich dzieci w gorzowskich szkołach. Miasto podkreśla, że sytuacja się ustabilizowała od 1 września 2022 roku.

- Ze względu na możliwości lokowania uchodźców w różnych regionach miasta oraz gotowość do zorganizowania oddziałów przygotowawczych, a następnie „wchłonięcia” uczniów ukraińskich do oddziałów podstawowych, poprawiła się sytuacja w Szkole Podstawowej nr 6. Nadal w świetle danych istnieje niebezpieczeństwo niewystarczającej liczby uczniów do utworzenia oddziałów w Szkole Podstawowej nr 7, co jest związane z tym, że wokół Szkoły Podstawowej nr 7 są ulice wchodzące w skład ścisłego centrum i nie ma możliwości prowadzenia inwestycji mieszkaniowych, które pośrednio mogłyby przyczynić się do zwiększenia liczby dzieci na tym terenie – przekonują urzędnicy.

Likwidacja Szkoły Podstawowej nr 7 w Gorzowie. Kiedy podstawówka w Gorzowie zostanie zlikwidowana?

Dlatego też temat likwidacji podstawówki ponownie wraca. Radni mają zająć się uchwałą w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 podczas najbliższej Sesji Rady Miasta Gorzowa, która odbędzie się w środę 25 stycznia. Jak czytamy w projekcie uchwały, likwidacja podstawówki ma zostać zakończona z dniem 31 sierpnia 2029 roku. Urzędnicy podkreślają, że Lubuski Kurator Oświaty zaopiniował pozytywnie stopniową likwidację podstawówki przy Estkowskiego.

- Zasadniczym powodem podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 jest niekorzystna sytuacja demograficzna. Na przestrzeni lat 2012- 2020 liczba dzieci w Gorzowie Wielkopolskim spadła o 290. Spadek ten był szczególnie widoczny w dwóch sąsiadujących obwodami szkołach, czyli w Szkole Podstawowej nr 6 i Szkole Podstawowej nr 7. – czytamy w uzasadnieniu.

Urzędnicy po raz kolejny podkreślają, że za likwidacją Szkoły Podstawowej nr 7 przemawia jest rosnąca tendencja do „ucieczki” uczniów z obwodu do innych szkół na terenie miasta. A także ·przyczyni się do zwiększenia liczby uczniów w Szkole Podstawowej nr 6, dzięki czemu będzie możliwość wykorzystywania w pełni jej potencjału oraz uzupełni nabory do innych szkół, do których i tak trafiają uczniowie z obwodu SP nr 7 chodzi o SP 5, SP 15, SP 17. Kolejnym powodem ma być stworzenie przestrzeni do rozwoju III Liceum Ogólnokształcącego, co jest korzystne ze względu na potrzeby związane ze zwiększoną rekrutacją do szkół ponadpodstawowych oraz wydłużeniem cyklu kształcenia.

- Decyzja o likwidacji Szkoły Podstawowej nr 7 nie wywoła większych skutków, jeżeli chodzi o zatrudnienie nauczycieli. Oznacza konieczność znalezienia nowego miejsca pracy dla trzech nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w trzech kolejnych latach, co przy niedoborach kadrowych w innych szkołach nie stanowi problemu. W przypadku pozostałych nauczycieli brak takich skutków – podkreślają urzędnicy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości