Wiadomości

W Gorzowie zostanie wybudowany wielopoziomowy parking

15 lutego 2022, 08:00
fot. Lubuski Urząd Wojewódzki
W połowie roku Lubuski Urząd Wojewódzki wybierze firmę, która w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wybuduje parking wielopoziomowy przy ul. Jagiellończyka w Gorzowie. Parking zostanie wybudowany w ciągu 22 miesięcy.

Każdy, kto musiał załatwić sprawę w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim, w Urzędzie Skarbowym czy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Jagiellończyka i wybrał się tam samochodem, wie że znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem. Kierowcy, którzy chcą załatwić sprawę w urzędzie, bardzo często parkują gdzie się da – na zakazach czy na skwerach i chodnikach. Dlatego też od od 2019 roku Lubuski Urząd Wojewódzki mówi o potrzebie budowy parkingu wielopoziomowego.

Jak się okazało, Lubuski Urząd Wojewódzki nie zrezygnował z inwestycji i w 2021 roku wszczął postępowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, którego przedmiotem jest budowa parkingu wielopoziomowego. Parking ma składać się z czterech kondygnacji i pomieścić 250 samochodów. Parking wielopoziomowy powstanie na tyłach LUW, w miejscu obecnego parkingu od strony Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

- Powołany spośród pracowników urzędu zespół projektowy przeprowadził konsultacje rynkowe. Ich celem było zbadanie czy przedsiębiorcy z branży parkingowej są potencjalnie zainteresowani udziałem w projekcie. Na podstawie zebranych informacji została przygotowana koncepcja projektu parkingu wielopoziomowego na około 250 miejsc postojowych. Przy udziale pracowników Departamentu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przeprowadzona została ocena efektywności inwestycji, która potwierdziła możliwość realizacji projektu w modelu PPP. Po przygotowaniu dokumentacji technicznej oraz formalno-prawnej 31 sierpnia 2021 roku wszczęta została  procedura przetargowa, w wyniku której otrzymano 4 oferty wstępne. Do udziału w negocjacjach zaproszono 3 partnerów prywatnych – opowiada Karol Zieleński, dyrektor biura wojewody lubuskiego.

Lubuski Urząd Wojewódzki chce, aby  umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym została zawarta na okres 22 lat (w tym okres projektowania i budowy, który nie może przekroczyć 22 miesięcy). Rolą partnera prywatnego będzie zaprojektowanie parkingu, zorganizowanie i sfinansowanie robót budowlanych, a następnie jego obsługa, w tym również prawo do pobierania opłat od użytkowników. Zamawiający przewiduje możliwość poniesienia jednorazowej dopłaty do nakładów inwestycyjnych po okresie budowy w maksymalnej wysokości 4 mln zł brutto. Szczegóły dotyczące warunków ewentualnej dopłaty doprecyzowane zostaną podczas negocjacji.

- Od 8 listopada do chwili obecnej przeprowadzono po 4 rundy negocjacyjne z każdym z partnerów prywatnych odrębnie, których celem jest doprecyzowanie szczegółowego zakresu oraz warunków przyszłej umowy, takich jak dokładnej liczby miejsc parkingowych, liczby kondygnacji, czy warunków korzystania z parkingu. Na tym etapie treść prowadzonych negocjacji jest poufna. Zgodnie z przyjętym harmonogramem zakończenie negocjacji, wybór partnera prywatnego oraz zawarcie umowy nastąpi w połowie 2022 roku – mówi dyrektor Zieleński.

To oznacza, że jeżeli na przełomie czerwca i lipca zostanie wyłoniona firma z którą Lubuski Urząd Wojewódzki podpisze umowę na budowę parkingu wielopoziomowego, to inwestycja powinna być gotowa najpóźniej w kwietniu lub maju 2024 roku.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News
Jesteś świadkiem ważnego wydarzenia? Coś Cię denerwuje? Nagrałeś film lub zrobiłeś zdjęcie? Daj nam znać!
tel. +48 450 066 400
Wyślij nam wiadomość poprzez Messengera lub WhatsAppa

Fotoreportaż


1/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

1/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

2/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

2/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

3/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

3/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

4/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

4/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

5/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

5/5 Wielopoziomowy parking przy LUW

Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości