• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Gorzów: Od połowy stycznia zapłacimy więcej za parkowanie!

4 stycznia 2022, 09:49
fot. Anna Kluwak
Miasto Gorzów wprowadza podwyżkę opłat za parkowanie na terenie Strefy Płatnego Parkowania. Od poniedziałku 17 stycznia za 15 minut parkowania zapłacimy 1 zł, natomiast za godzinę 3,5 zł. Zmieni się również wysokość abonamentu dla mieszkańców.

Sprawa podwyżek opłat za parkowanie na terenie Strefy Płatnego Parkowania oraz powiększenia strefy trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie, który w listopadzie 2021 roku wydał wyrok w tej sprawie. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule "Wojewoda przegrał w sądzie z miastem. Co z podwyżkami za parkowanie?". 

Chociaż wyrok jest nieprawomocny i Lubuski Urząd Wojewódzki ma czas do połowy stycznia 2022 roku na wniesienie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego, to miasto postanowiło nie czekać i ogłosiło wprowadzenie podwyżek opłat za parkowanie już od poniedziałku 17 stycznia. Na jakiej podstawie? Prawnicy znaleźli kruczek prawny, który na to pozwala. Natomiast Lubuski Urząd Wojewódzki cały czas może złożyć skargę kasacyjną. Wówczas mieszkańcy Gorzowa i tak będą płacić więcej za parkowanie, a sprawa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym będzie miała swój osobny bieg.

Nowe opłaty za parkowanie

Tym samym od poniedziałku 17 stycznia nowa stawka za parkowanie na terenie SPP wyniesie 1 zł za pierwsze 15 minut parkowania (obecnie jest to 0,50 zł), za 30 minut zapłacimy 2 zł (teraz jest to 1 zł). Z kolei za pierwszą godzinę parkowania zapłacimy 3,5 zł (obecnie jest to 2,5 zł). Za drugą godzinę zapłacimy już 4 zł (wcześniej 3 zł), a za trzecią godzinę 4,5 zł (wcześniej 3 zł). Z kolei za czwartą i kolejne godziny stawka będzie wynosiła 3,5 zł (wcześniej 2,5 zł). Opłaty będą obowiązywać od poniedziałku do piątku w godz. 8-18.

Wyższe abonamenty dla mieszkańców i przedsiębiorców

Ważne zmiany czekają również mieszkańców strefy płatnego parkowania. Na jeden adres będą wydawane dwa abonamenty. Za pierwsze auto mieszkańcy zapłacą abonament w wysokości 40 zł miesięcznie oraz 400 zł rocznie, a za drugi samochód będzie to już 120 zł za miesiąc i 1000 zł za rok.  Co istotne, obecne abonamenty mieszkańców zachowują ważność do końca okresu na jaki zostały wydane. Z kolei przedsiębiorcy zapłacą 120 za miesiąc i 1000 zł za rok. A abonament ogólnodostępny będzie kosztował 300 zł za miesiąc i 3000 zł za rok. 

Większa Strefa Płatnego Parkowania

Jednak to nie koniec zmian. Strefa Płatnego Parkowanie zostanie powiększona, ale zostanie to zrobione w dwóch etapach. Obecnie SPP obejmuje ścisłe centrum Gorzowa oraz Śródmieście. Natomiast po zmianach strefa będzie wyglądała jak odwrócona litera "T" i będzie obejmowała aż 50 ulic, których obszar będzie mieścił się pomiędzy ul. Jancarza, a ul. Szpitalną oraz pomiędzy ul. Drzymały, Wyszyńskiego i Kosynierów Gdyńskich oraz od ul. Spichrzowej i Składowej aż do ul. Roosevelta. 

W pierwszym etapie, czyli do końca 2022 roku Strefa Płatnego Parkowania zostanie powiększona i będzie obejmowała takie ulice jak: ul. Warszawska – od ul. Sikorskiego do ul. Szpitalnej, ul. Ogrodowa, ul. Szkolna, ul. Teatralna, ul. Hejmanowskiej, ul. Sikorskiego, ul. Spichrzowa, ul. Herberta, ul. Pionierów, ul. Obotrycka, ul. Mostowa, ul. Lutycka, ul. Dzieci Wrzesińskich, ul. Zabytkowa, ul. Jagiełły, ul. Chrobrego, ul. Wodna, ul. Łazienki, ul. Łużycka, ul. Zaułek, ul. Młyńska, ul. Garbary, ul. Pocztowa, ul. Strzelecka, ul. Stara, ul. Nadbrzeżna, ul. Składowa, ul. Dworcowa, ul. Edwarda Jancarza, ul. Rzeźnicka, ul. Orląt Lwowskich, ul. Estkowskiego, ul. Bohaterów Warszawy, ul. Kopernika, ul. Moniuszki, ul. Kosynierów Gdyńskich, ul. Wybickiego, Łokietka, ul. Drzymały, ul. Armii Polskiej, ul. Krzywoustego, ul. 30 Stycznia, ul. Borowskiego.

W drugim etapie do końca 2023 roku SPP obejmie również takie ulice jak: ul. Dąbrowskiego - od skrzyżowania z ul. Borowskiego ul. Mickiewicza, ul. Mieszka I, ul. Jagiellończyka, ul. Wyszyńskiego – od ul. Drzymały do ul. Borowskiego, ul. Słowackiego, ul. Mickiewicza, ul. Krasińskiego.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości